Konflikt w związku z nieopłaconymi przez Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie rachunkami za wodę został rozwiązany dzięki pomocy patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla - podał cytowany przez agencję Ria-Nowosti rzecznik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Patriarcha podczas podróży po Bliskim Wschodzie był w Ziemi Świętej gościem prawosławnego zwierzchnika Jerozolimy, patriarchy Teofila III i spotkał się także z prezydentem Izraela Szimonem Peresem.
Jak poinformował w środę diakon Aleksandr Wołkow, władze izraelskie umorzyły dług Bazyliki Grobu świętego za wodę za siedem lat wstecz. Co do pozostałych rachunków z wcześniejszych lat, zajmie się tym specjalna komisja. Natomiast od 2013 roku Bazylika będzie musiała płacić za wodę, ale na korzystnych dla niej warunkach.
Rachunek bankowy Bazyliki został niedawno zamrożony na żądanie firmy Hagihon w związku z niezapłaconym rachunkiem opiewającym na 2,3 mln dolarów. Zgodnie z długą tradycją Bazyliki nie obciążano rachunkiem za wodę. Hagihon, który w końcu lat 90. przejął jerozolimskie wodociągi, twierdził, że należą mu się pieniądze za ubiegłych 15 lat.
Według izraelskiej gazety "Maariw" między sprawującymi opiekę nad Bazyliką greckim Prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy, Ormiańskim Patriarchatem i katolicką Kustodią Ziemi Świętej, a byłym burmistrzem Jerozolimy, istniało milczące porozumienie, zwalniające kościół z opłat za wodę.
Ale w 2004 roku Hagihon wysłał władzom Bazyliki rachunek na 950 tys. dolarów. Patriarchat uznał rachunek za pomyłkę, zwłaszcza że Hagihon nie upominał się ponownie. Firma jednak zażądała uregulowania rachunku, który wzrósł do 2,3 mln dolarów.
Według ojca Isidorosa Fakitsasa z jerozolimskiego Patriarchatu Prawosławnego, kilka tygodni temu zawarto z Hagihonem umowę, zgodnie z którą wyznania zarządzające Bazyliką będą uiszczać miesięczne rachunki, a zaległości zostaną anulowane. Jednak bankowe konto Patriarchatu zostało zablokowane i nie można wypłacić pensji 500 księżom i zakonnikom oraz 2 tys. nauczycieli oraz regulować bieżących kosztów utrzymania ponad 30 szkół, regulować rachunków za usługi telefoniczne, internet i elektryczność oraz od dostawców żywności.
Patriarcha Teofil III zapowiadał, że "jeśli nic się nie zmieni, zamierzamy ogłosić, po raz pierwszy od stuleci, że Bazylika Grobu Pańskiego jest zamknięta".
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.