Bp Tawadros został nowym zwierzchnikiem Kościoła koptyjskiego, głównego chrześcijańskiego wyznania w Egipcie. Wyboru dokonano podczas specjalnej ceremonii w katedrze św. Marka w Kairze.
Nazwisko 118. papieża Koptów wylosował spośród trzech kandydatów chłopiec z zawiązanymi oczami, co ma odzwierciedlać wolę Bożą. Intronizacja nowego patriarchy Aleksandrii i całej Afryki odbędzie się 18 listopada.
60-letni Tawadros przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia farmaceutyczne. Uważany jest za wybitnego teologa znanego z zaangażowania w pracę z młodzieżą. Zastąpi zmarłego w marcu Szenudę III, który przez czterdzieści lat kierował Kościołem koptyjskim.
Obserwatorzy podkreślają, że czeka go niełatwe zadanie kierowania tą największą mniejszością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie w klimacie coraz większych przemian społeczno-politycznych zachodzących w regionie. Wskazuje się tu m.in. na trudności, na jakie napotykają wyznawcy Chrystusa po upadku reżimu Hosniego Mubaraka i przejęciu władzy przez Bractwo Muzułmańskie, które zaraz po wyborze złożyło gratulacje nowemu patriarsze.
Jak mówi bp Barnaba El Soryani, który uczestniczył w dzisiejszej ceremonii w Kairze, „Papież Tawadros II jest osobą bardzo aktywną i doskonale znaną w środowisku koptyjskim, szczególnie w Egipcie. Jest człowiekiem spokojnym, powszechnie szanowanym. Liczymy na to, że będzie kroczył drogą wytyczoną przez patriarchę Szenudę III, którego jest uczniem, a zarazem synem duchowym. Jesteśmy przekonani, że wraz z nim Kościół koptyjski pójdzie drogą dialogu: on sam pokłada w nim duże nadzieje” – dodał zwierzchnik Koptów we Włoszech
Na świecie żyje 11 mln wiernych Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego. Szacuje się, że w 83-milionowej społeczności egipskiej stanowią oni 6-10 proc. mieszkańców.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).