W pocysterskim klasztorze w Henrykowie spotkało się ponad 600 uczniów III klas gimnazjum. Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej – Matki Języka Polskiego odbyła się pod hasłem „Stworzeni do radości”.
Głównym punktem programu była Msza św., której przewodniczył ks. Jan Adamarczuk, dyrektor miejscowego męskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Homilię wygłosił ks. Mateusz Ciesielski, wikariusz z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu. Zwrócił w niej uwagę, że w dzisiejszym świecie ludzie często gonią za tanim szczęściem. Tymczasem Jezus nic takiego nie obiecuje powołanym Apostołom. – Nie mówi: "Jeśli pójdziecie za Mną, to będziecie mieli super życie bez żadnych problemów". Aby podążać za Chrystusem, musimy zmienić swoje życie, musimy zostawić zło, grzech, ale w tym wszystkim nie zostaniemy sami, bo On będzie z nami – tłumaczył.
Przed południem gimnazjaliści wysłuchali konferencji, którą wygłosił o. Norbert Oczkowski, dominikanin, duszpasterz młodzieży szkół średnich „Piętrobus”. Mówił, w nawiązaniu do myśli przewodniej całego spotkania, o zagrożeniach takich, jak sekty oraz uzależnienia, prowadzących do płytkiej radości, i o źródłach prawdziwego, głębokiego szczęścia.
Ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreśla, że pielgrzymka ma charakter dnia skupienia, i wymienia poszczególne jego elementy: – Jest okazja do zwiedzenia obiektów cysterskich, klasztoru, szkoły, ale też konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi i Eucharystia.
Jaki cel przyświeca organizatorom corocznych spotkań?
Te słowa znajdują też potwierdzenie wśród opiekunów młodzieży gimnazjalnej. Elżbieta Zarówna, katechetka w Gimnazjum nr 1 w Oławie, zaznacza, że do Henrykowa młodzi przyjechali z własnej woli. Zdaniem nauczycielki pielgrzymka ma swoje uzasadnienie:
Po co gimnazjaliści przyjeżdżają na tego typu spotkania? Mówi Daniel z Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu:
A Natalia z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Brzeziej Łące dodaje:
Do Henrykowa przyjechało 19 grup ze szkół całej diecezji wrocławskiej. W sumie ok. 600 osób. Czy ta pielgrzymka świadczy, że wśród gimnazjalnej młodzieży rodzi się wiosna Kościoła? Mówi ks. P. Wawrzynek:
Spotkanie zakończyło się obiadem w klasztornych pomieszczeniach.
Organizatorem pielgrzymki było Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Henrykowa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.