Nazwiska sześciu nowych kardynałów ogłosił Benedykt XVI na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież zwołał konsystorz na 24 listopada br.
Kardynałowie mają za zadanie pomagać Następcy św. Piotra w pełnieniu jego posługi umacniania braci w wierze oraz bycia początkiem i podstawą jedności i wspólnoty Kościoła" - przypomniał papież. Po wymienieniu ich nazwisk dodał, że nowi kardynałowie "pełnią swe urzędy w służbie Stolicy Apostolskiej oraz jako ojcowie i pasterze Kościołów lokalnych w różnych częściach świata". Ojciec Święty wezwał też do modlitw za nowych purpuratów, "prosząc o macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby umieli zawsze kochać z odwagą i oddaniem Chrystusa i Jego Kościół".
Oto imiona i nazwiska arcybiskupów, przyszłych członków Kolegium Kardynalskiego:
James Michael Harvey (ur. 20 X 1949) - prefekt Domu Papieskiego, którego Ojciec Święty zamierza mianować archiprezbiterem papieskiej bazyliki św. Pawła za Murami,
Béchara Boutros Rai (25 II 1940) - patriarcha Antiochii maronitów w Libanie,
Baselios Cleemis Thottunkal (15 VI 1959) - arcybiskup większy Trivandrum Kościoła syromalankarskiego w Indiach,
John Olorunfemi Onayieyekan (29 I 1944) - arcybiskup Abudży w Nigerii,
Rubén Salázar Gómez (22 IX 1942) - arcybiskup Bogoty w Kolumbii,
Luis Antonio Tagle (21 VI 1957) - arcybiskup Manili na Filipinach.
Zapowiedziany konsystorz będzie piątym w obecnym pontyfikacie, a drugim w tym roku. Poprzedni odbył się 18 lutego br. Benedykt XVI mianował dotychczas (nie licząc dzisiejszej decyzji) 84 purpuratów, z których 7 już zmarło (w tym kardynał-nominat Ignacy Jeż).
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków, w tym 122 poniżej 80. roku życia. Wśród nowo mianowanych będzie dwóch najmłodszych kardynałów: zwierzchnik katolickiego Kościoła syromalankarskiego B. C. Thottunkal (53 lata) i metropolita stolicy Filipin abp L. A. Tagle (55).
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.