O tym, czym się kierować w pracy na parafii i czy trzeba słuchać świeckich, oraz o Katechizmie Kościoła katolickiego z ks. dr. Bogusławem Wolańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego legnickiej Kurii Biskupiej, rozmawia Jędrzej Rams.
Jędrzej Rams: Kto spotka się 3 listopada w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy?
Ks. dr Bogusław Wolański: – Biskup zaprasza przewodniczącego i sekretarza każdej rady parafialnej z naszej diecezji. Żyjemy obecnie w rzeczywistości posynodalnej I Synodu Diecezji Legnickiej, który zakończył się w marcu tego roku. Mamy więc w diecezji legnickiej swój statut regulujący powoływanie i pracę rad parafialnych. Jest to wszystko odpowiednio nazwane i poukładane. Wiadomo chociażby to, jak długo trwa kadencja rady, jaki jest zakres jej kompetencji. Pamiętamy, że była inicjatywa biskupa rozwiązania wszystkich rad na początku maja 2012 roku i powołania nowych od czerwca tego samego roku, ale już we wszystkich parafiach. Nie ukrywajmy, do tego czasu w wielu parafiach rad nie było.
Ale już wtedy organizowane były spotkania dla członków rad. Czym więc kongres będzie się różnił od tamtych spotkań?
– Nazwaliśmy go kongresem, bo program duszpasterski Kościoła w Polsce na przyszły rok pt. „Być solą ziemi” zachęca, aby w diecezjach odbyły się kongresy rad parafialnych. One będą przygotowaniem do ogólnopolskiego kongresu rad, który odbędzie się we wrześniu 2013 roku w Licheniu. Episkopat Polski i abp Stanisław Gądecki, szef Komisji ds. Duszpasterstwa, chcą zaprosić nie tylko przedstawicieli rad diecezjalnych, ale również rad parafialnych. Trzyletni ogólnopolski program duszpasterski pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii” bierze sobie za cel pobudzenie współodpowiedzialności ludzi świeckich za wspólnotę Kościoła. Mamy dwa ważne gremia, w których ludzie świeccy mają coś do powiedzenia jako głos doradczy dla biskupa i proboszcza. To rada diecezjalna, której kongres się już odbył, i rada parafialna. Stąd też zbieramy członków rad tuż przed rozpoczęciem nowego rocznego programu duszpasterskiego, aby było to naturalne wprowadzenie do Roku Wiary. Od strony formalnej samo spotkanie nie będzie się różniło od poprzednich. Będą część wykładowa, część dyskusyjna czy też spotkania przy stole. A także Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego.
A jakie tematy zostaną poruszone na Kongresie?
– Głównym tematem spotkania będzie Katechizm Kościoła katolickiego. Jest on bardzo mocno związany z Rokiem Wiary. Benedykt XVI w „Porta fidei” prosi, aby wykorzystać każdą sposobność zaistnienia katechizmu w życiu wierzących. Papież pragnie, aby był on poznawany i stał się obok Pisma Świętego oraz dokumentów soborowych najważniejszą księgą Kościoła. Stąd też na tegorocznym spotkaniu szczególny akcent położymy na katechizm. Najpierw będzie sprawowana Eucharystia, a tuż po niej zostaną wręczone ozdobne egzemplarze tej księgi dwóm przedstawicielom rady z każdej parafii z naszej diecezji. W ten symboliczny sposób biskup Stefan Cichy przekaże parafiom katechizmy. W drugiej części spotkania wykład wygłosi ks. dr Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Będzie mówił, skąd wziął się pomysł na skodyfikowanie prawd wiary w formie katechizmu, kiedy on powstał, a także jak można go wykorzystać w życiu parafii. Na samym końcu odbędzie się część formacyjna. Przez tę ostatnią część chcemy pokazać, że bycie w radzie jest też świetną okazją do własnej formacji.
Będzie to więc pierwszy, ale czy ostatni taki kongres?
– Chciałbym, żeby takie konferencje odbywały się cyklicznie i zakorzeniły się w życiu diecezji. W ten sposób będzie można formować członków rad i tym samym ukierunkować rady parafialne do odpowiedniego przeżywania każdego kolejnego roku duszpasterskiego. Mam też pomysł, żeby raz na dwa lata organizować nie tylko jedno spotkanie w Legnicy, ale pokusić się o kilka spotkań w rejonach duszpasterskich diecezji. Wówczas miałyby one postać konferencji weekendowych, z noclegiem. Byłby to czas poświęcony czystej formacji, która mobilizowałaby rady do aktywnego działania. Dotychczasowe trzy spotkania odbywały się na przełomie stycznia i lutego. Zawsze były związane z trwającym już od listopada programem duszpasterskim. Kongresy miałyby odbywać się już przed rozpoczęciem takiego programu, co pozwoliłoby na lepsze przeżycie nadchodzącego roku duszpasterskiego w parafii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.