Przed audiencją ogólną Benedykt XVI pobłogosławił ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu", który zostanie przekazany do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie.
Jest to część projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, który obejmuje powstanie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu na całym świecie w intencji pokoju. Pierwszy ołtarz adoracji, „Tryptyk Jerozolimski”, znajduje się od trzech lat w IV stacji Via Dolorosa w Jerozolimie. Także ten ołtarz pobłogosławił Benedykt XVI. Mówi metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta:
„Ojciec Święty był bardzo szczęśliwy. Wspominał poświęcenie przez niego pierwszego ołtarza przed trzema laty dla Jerozolimy – wskazał arcybiskup. – Całą teologię i przesłanie ołtarza wyjaśnił Papieżowi kard. Angelo Sodano, który niedawno odwiedził Kazachstan. Owocem jego wizyty jest m.in. ratyfikacja konkordatu między Stolicą Apostolską a Kazachstanem, o czym też mogłem dziś Ojcu Świętemu powiedzieć. Benedykt XVI zachwycał się pięknem tego ołtarza. Duże wrażenie wywarło na nim to, że w centrum ołtarza, którego ideą przewodnią jest miłosierdzie, znajdują się relikwie dwóch szczególnych świadków miłosierdzia: bł. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Benedykt XVI zachwycił się ideą nieustannej modlitwy o pokój, prosił zarazem, byśmy szczególnie modlili się także w intencji Piotra naszych czasów – powiedział purpurat. – Prosił, by pozdrowić cały Kazachstan i by modlić się szczególnie za niego osobiście. W Oziornoje już siedemnasty rok trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, natomiast w Astanie od czasu pielgrzymki Jana Pawła II trwa Wieczysta Adoracja. Choć nasze katolickie wspólnoty są niewielkie, to jednak ta forma modlitwy ma dla nich szczególne znaczenie. Towarzyszy temu spowiedź św. Jestem przekonany, że bez sakramentu pojednania i bez adoracji prowadzącej do spotkania z Chrystusem nie będzie nowej ewangelizacji. Szczególnego znaczenia nabiera więc fakt, że Papież pobłogosławił ten ołtarz na progu Roku Wiary i w trakcie Synodu o nowej ewangelizacji” – podkreślił metropolita Astany.
W audiencji uczestniczył rektor sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie, gdzie powstanie trzeci z kolei ołtarz adoracji.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.