Uczestnicy Synodu Biskupów zebrali się dziś po raz pierwszy nie na kongregacji generalnej, ale w „mniejszych kręgach” – po łacinie circuli minores.
Przed rozpoczęciem dyskusji w grupach, uformowanych według głównych języków używanych na Synodzie, każda z nich wybrała swego moderatora kierującego obradami i relatora, który będzie z nich zdawał sprawozdania w auli synodalnej.
Natomiast wczoraj na popołudniowej kongregacji generalnej obok wypowiedzi kilku ojców synodalnych na temat nowej ewangelizacji wysłuchano obszernego raportu o wprowadzaniu w życie adhortacji apostolskiej Benedykta XVI Verbum Domini. Jest ona owocem poprzedniego Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów sprzed czterech lat, poświęconego Słowu Bożemu.
Raport przedstawił kard. Marc Ouellet, który na tamtym Synodzie był relatorem generalnym. Obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupów zauważył, że od czasu ukazania się papieskiego dokumentu posynodalnego stwierdza się wzrost zainteresowania wiernych Słowem Bożym. Podjęto liczne inicjatywy duszpasterskie i naukowe dla pogłębiania jego znajomości. Okazją do tego będzie też Rok Wiary. Kanadyjski purpurat zwrócił także uwagę na znaczenie Słowa Bożego dla nowej ewangelizacji.
Na zakończenie wczorajszej kongregacji popołudniowej uczestnicy Synodu obejrzeli w skróconej, 50-minutowej wersji zrealizowany w Watykanie film dokumentalny o Soborze Watykańskim II. W całości film trwa ponad 12 godzin. Wykorzystano w nim archiwalne materiały z Filmoteki Watykańskiej, a także wywiady z naocznymi świadkami wydarzeń sprzed pół wieku. Jego światowa dystrybucja zacznie się jutro, w 50-lecie Soboru.
Dziś popołudniu głównym mówcą na kongregacji generalnej jest prymas Wspólnoty Anglikańskiej. Wystąpienie abp. Rowana Williamsa dotyczy wyzwań nowej ewangelizacji z punktu widzenia anglikanów.
Jutro 11 października Papież koncelebrować będzie na Placu św. Piotra z ojcami synodalnymi i z przewodniczącymi krajowych episkopatów Mszę z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II. Dlatego nie będzie przedpołudniowej kongregacji Synodu. Dodajmy, że w związku z przygotowaniami do tej papieskiej Mszy, która zainauguruje Rok Wiary, nie będzie też jutro rano w bazylice watykańskiej tradycyjnej czwartkowej Mszy dla Polaków u grobu Jana Pawła II.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).