Przedstawiciele różnych wspólnot religijnych na Pomorzu dowiedli: pokój jest możliwy.
Uczyńmy z tego dnia zapowiedź świata żyjącego w pokoju. Oby spłynął na nas pokój i przepełnił nasze serca – mówił w Asyżu 27 października 1986 r. Jan Paweł II. Słowa Ojca Świętego wzięli sobie do serca organizatorzy spotkania ekumenicznego „Asyż w Gdańsku”, odbywającego się od siedmiu lat.
Być jak św. Franciszek
– Inspiracją było życie św. Franciszka, a pomysł zrodził się w 2006 roku z miłości do Jana Pawła II – przypomina początki gdańskiej inicjatywy jej twórca Janusz Karc. – Należy zagospodarowywać jak najwięcej z dziedzictwa, które nam pozostawił – mówi. Spod Zielonej Bramy, o godzinie 12.30, ruszył Marsz Cywilizacji Miłości. Jego uczestnicy – katolicy, prawosławni, ewangelicy, żydzi i muzułmanie, mijając ludzi spacerujących w niedzielne popołudnie najbardziej reprezentacyjną z gdańskich ulic, Długą, zmierzali do franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy. Kilkoro z nich niosło transparenty z hasłem „Modlitwa o pokój”. Po przyjściu do klasztoru, pod symbolicznym namiotem, wyznawcy różnych religii spotkali się na modlitwie. – Skupmy się na słowie: „dobro”. Tak jak św. Franciszek, który kiedyś wyruszył bez oręża, by zdobywać świat. Dzisiaj my, idąc za tym przykładem, obdarzajmy świat pokojem – mówił franciszkanin o. Tomasz Jank.
Nadrzędność prawa do życia
Po części modlitewnej, odbyła się dyskusja na temat poszanowania życia. Rozmawiali Jarosław Balcewicz z Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP, Marcin Hintz, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Tamara Szabanowicz z gminy muzułmańskiej w Gdańsku oraz o. Piotr Pliszka, franciszkanin. Moderator panelu dyrektor Radia Plus w Gdańsku Adam Hlebowicz pytał o podejście różnych religii do takich tematów jak antykoncepcja, eutanazja, aborcja czy inżynieria genetyczna. Mimo różnicy zdań w różnych kwestiach, uczestnicy spotkania wypracowali wspólną myśl o nadrzędności prawa do życia. – Każdy dostaje je jako dar i nie może nim dobrowolnie rozporządzać – podsumował Marcin Hintz. Paneliści stwierdzili również, że media nie mogą być jedynym forum dyskusji na tematy bioetyczne, tak jak ma to miejsce w Polsce. Zaproponowali utworzenie Krajowej Rady Bioetyki, która skupiałaby w sobie przedstawicieli różnych wyznań.
– Należy wypracować wspólne stanowisko ludzi religijnych, które będzie kontrą wobec coraz bardziej zlaicyzowanego świata. Chodzi o to, by mówić jednym głosem w sprawach fundamentalnych – takich właśnie jak wartość życia. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – tym cytatem z Talmudu, wypowiedzianym w murach katolickiego kościoła, dyskusję zakończył Hani Hraish, imam Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku. Po debacie, wszyscy udali się na obiad. – Wspólny posiłek, podczas którego swobodnie się rozmawia, np. o sprawach codziennych, jest najlepszą okazją do budowania porozumienia. W ten sposób zbliżamy się do siebie, poznajemy nasze zwyczaje, tradycje, sposób myślenia. Można powiedzieć dosłownie i w przenośni... od kuchni – stwierdził Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w RP.
Pokój mało medialny
Na papieską inicjatywę modlitwy ponad podziałami, świat zareagował z dużą przychylnością. Pojawiły się jednak głosy potępiające to wydarzenie. – Nie zgadzamy się z krytyką spotkania w Asyżu. Jest to dziedzictwo Jana Pawła II, który wiedział, że należy budować międzyludzkie porozumienie, kierując się miłością i dobrem jako wartościami transcendentalnymi – wyjaśniają gdańscy franciszkanie. Takie spotkania, jak to w Gdańsku, powinny być nagłaśniane w świecie jako świadectwo pokoju – dodają. Tymczasem „Asyż w Gdańsku” nie zainteresował ogólnopolskich mediów. – Dobro rzadko kiedy jest tematem „newsa”. Media skupiają się na nienawiści, na konfliktach, na krwi. „Zanim prawda założy buty, kłamstwo dziesięciokrotnie Ziemię okrąży” – cytuje przysłowie Janusz Karc.
Organizatorami międzyreligijnego programu „Asyż w Gdańsku” są Dom Pojednania i Spotkań im. Maksymiliana M. Kolbego, klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Gmina Muzułmańska w Gdańsku oraz Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. „Gość Niedzielny”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.