Gdzie jest misyjna odwaga Kościoła?

Gdzie się podziała misyjna odwaga Kościoła? To pytanie postawił w Paryżu kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

We francuskiej stolicy zainaugurował on wystawę poświęconą historii ewangelizacji Tybetu. Rozpoczęli ją w XVI w. Portugalczycy. Wielkiego rozmachu nabrała jednak dopiero w połowie XIX w., kiedy Tybet został powierzony paryskiemu Stowarzyszeniu Misji Zagranicznych. Dzięki odwadze, gotowości do wszelkich poświęceń, w tym do męczeństwa francuscy misjonarze byli w stanie podjąć się tej niewykonalnej misji. Ich dynamizm i misyjna śmiałość były tak wielkie, że wikariusze apostolscy w Tybecie musieli studzić ich zapały – przypomniał szef watykańskiej dykasterii.

Zauważył on zarazem, że przypominając sobie heroizm misjonarzy z XIX w., trzeba się zapytać o naszą postawę misyjną. Zdaniem kard. Filoniego Kościół zachodni wyzbył się misyjnej odwagi, którą niegdyś wyróżniali się jego misjonarze. Na szczęście w międzyczasie zmieniła się struktura wielu Kościołów misyjnych. Chrześcijanie w Afryce, Azji i Oceanii nie są już uzależnieni od pomocy z Zachodu. Mają własne duchowieństwo, nie brakuje im powołań. „Tym niemniej odwaga dawnych misjonarzy zawsze pozostaje dla nas wyzwaniem – zaznaczył kard. Filoni. – Ewangelizacja nigdy nie była łatwa. Musimy się zdobyć na misyjną odwagę. Nawet jeśli dzisiaj może się ona wyrażać w inny sposób i na nowych rubieżach Kościoła” – podkreślił w Paryżu szef watykańskiej dykasterii misyjnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8