Kościół o bezpieczeństwie nuklearnym

Globalne bezpieczeństwo nie może opierać się na arsenale nuklearnym. Niedopuszczalne jest także redukowanie nadmiaru takiej broni przy jednoczesnym modernizowaniu tego, co pozostaje na wyposażeniu, oraz jego zaplecza technologicznego i produkcyjnego. Mówił o tym szef watykańskiej dyplomacji na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Abp Dominique Mamberti bierze udział w Konferencji Generalnej tej organizacji, która odbywa się w Wiedniu (17-21 września).

Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami przypomniał szereg papieskich wypowiedzi na temat potrzeby rozbrojenia nuklearnego i wymogów wykorzystania tego rodzaju techniki dla celów pokojowych. Wyraził przekonanie, że warunkiem spełnienia tych postulatów jest realizacja odnośnych traktatów i umów międzynarodowych oraz system monitorowania badań w dziedzinie energii jądrowej. Watykan wspiera także wysiłki na rzecz tworzenia obszarów wolnych od broni nuklearnej jako najlepszej gwarancji pokoju i bezpieczeństwa.

Abp Mamberti wskazał ponadto na bezużyteczność uzbrojenia jądrowego w zwalczaniu najbardziej dotkliwych plag ludzkości, jak nędza, choroby, zmiany klimatyczne, terroryzm czy międzynarodowa przestępczość. Co więcej, nawet nieużywana taka broń stanowi sama z siebie zagrożenie dla ludzkości. Ponadto nawet pokojowe użycie energii atomowej może być niebezpieczne, o czym dowodnie świadczy niedawna katastrofa Fukushimy. Wymaga to dalszych wysiłków prawnych i technicznych ze strony wspólnoty międzynarodowej dla stworzenia „kultury bezpieczeństwa” w dziedzinie energii nuklearnej.

Abp Dominique Mamberti poinformował także o udziale Stolicy Apostolskiej w inicjatywach naukowych związanych z wykorzystaniem energii atomowej w produkcji żywnościowej i medycynie. Przypomniał, że celem takich badań i technologii powinny być nie tylko bezpośrednie zyski, ale dobro całej ludzkości.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8