Nadal nie milkną komentarze po wizycie w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I. Wydarzenie to budzi nadzieje, że oba Kościoły i społeczeństwa włączą się rzeczywiście w proces oczyszczania pamięci, w dialog i współpracę zainicjowane przez podpisanie wspólnej deklaracji o pojednaniu obu narodów. Podobnie uważa nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
„Dwa siostrzane Kościoły zobowiązały się do tego, aby przyczyniać się do przeciwdziałania, do mediacji, do pojednania w tych sprawach, które są jeszcze rozbieżne – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Migliore. – I tu nie chodzi o znaczenie techniczno-prawne tych pojęć w prawie międzynarodowym. Tamten aspekt dotyczy polityków. Tu chodzi o znaczenie tych słów, jak rozumieją je sygnatariusze. Chodzi o przemianę serc i umysłów poszczególnych ludzi i całych społeczności. Polityka i religia mają do zaoferowania swój specyficzny wkład w życie społeczne, bez wchodzenia sobie nawzajem na obszary właściwe danej rzeczywistości. W ten sposób można lepiej przyczynić się do budowania dobra wspólnego. Obie społeczności chrześcijańskie, katolicka i prawosławna, wtedy przyczyniają się do wzajemnego przebaczenia, gdy pomagają widzieć historię i teraźniejszość oraz perspektywy na przyszłość w świetle prawdy, która jest ponad nami”.
Abp Migliore zaznaczył, że prawdy, która przychodzi z wysoka, powinniśmy wspólnie poszukiwać jako chrześcijanie. Ta prawda jest w stanie pomóc nam przebaczać i na tym przebaczeniu budować przyszłość – dodał nuncjusz.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.