Członkini "Pussy Riot" przeprasza za „etyczny błąd”

Rozpoczął się proces trzech kobiet z feministycznej grupy „ Pussy Riot”, która 21 lutego br. zainscenizowała bluźnierczy występ w soborze Chrystusa Zbawiciela. Jedna z aktywistek, Nadieżda Tołkonnikowa, występując przed sądem nieoczekiwanie oceniła, że ich występ w świątyni był „etycznym błędem”.

Przeprosiła także wszystkich, którzy poczuli się obrażeni punk-modlitwą, jak nazwała zorganizowany przez nich happening. Stwierdziła, że zdaje sobie teraz sprawę, że ich obecność w soborze, naruszała sakralny charakter tego miejsca, co właśnie oceniła, jako „etyczny błąd”.   

Podczas zdarzenia, dziewczyny z „Pussy Riot” w twarzach zasłoniętych kominiarkami, wyskoczyły nagle na jeden z ołtarzy z zamiarem odśpiewania antyputinowskiego songu pt. "Bogurodzico, przegoń Putina".  Zostały ujęte przez ochroniarzy, którzy nie dopuścili do występu. Zespół jednak podłożył muzykę do sfilmowanego w soborze zajścia, a film umieścił w Internecie. Akcja miała być protestem przeciwko wsparciu, jakiego Patriarchat Moskiewski udzielał w czasie kampanii wyborczej Putinowi, ale jego forma oburzyła wielu prawosławnych. Akcja „Pussy Riot” odbywała się w świątyni, która ma charakter narodowego sanktuarium. Została wybudowana jako wotum za zwycięstwo nad Napoleonem, była zniszczona na rozkaz Stalina i odbudowana dopiero w latach 90.  Trzy spośród 9 aktywistek zespołu zostały rozpoznane i aresztowane pod zarzutem podburzania do nienawiści międzyreligijnej. Grozi im kara do 7 lat więzienia. Sprawa wywołała wielką dyskusję w Rosji o granicach prowokacji oraz dopuszczalności wykorzystywania przestrzeni sakralnej w akcjach politycznych. Przedstawiciele rosyjskiej Cerkwi prawosławnej wielokrotnie podkreślali, że nie chodzi im o karanie kobiet, ale przeproszenie wiernych za obrazę uczuć religijnych. Środowiska liberalne i feministyczne, nie tylko z Rosji, ale także na Zachodzie, uczyniły z procesu „Pussy Riot” symbol politycznych prześladowań i domagają się ich bezwarunkowego zwolnienia, akceptując w istocie także bluźnierczy charakter ich występu w największej świątyni Moskwy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PUSSY RIOT

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8