6 sierpnia grupa bezdomnych - podopiecznych Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej po raz piąty wyruszy z pielgrzymką na Jasną Górę. Organizatorzy apelują o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Pielgrzymi ci - jak powiedziała PAP Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej - potrzebują w zasadzie wszystkiego, a koszt uczestnictwa w pielgrzymce dla 1 osoby to blisko 500 zł. W zamian za pomoc bezdomni oferują modlitwę, zaniosą również na Jasną Górę intencje swoich darczyńców.
Bezdomni, którzy 6 sierpnia pragną wyruszyć na pielgrzymkę do Częstochowy, to - jak wyjaśniła Niepiekło - to w głównej mierze podopieczni Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej, na co dzień korzystający z Jadłodajni na Miodowej w Warszawie. "Dzięki pielgrzymce bezdomni doświadczają poczucia wspólnoty, czerpią siłę do walki ze swoimi słabościami i uzależnieniami" - oceniła.
"Moim marzeniem wobec każdego bezdomnego pątnika jest, żeby po przebytej drodze na Jasną Górę, chciał on ruszyć w drogę z bezdomności" dodał opiekun Jadłodajni Miodowa Adam Zwierz.
Jak poinformowała Niepiekło, wolontariusze Fundacji do 6 sierpnia muszą zgromadzić rzeczy dla każdego bezdomnego pielgrzyma. Koszt przygotowania i uczestnictwa w pielgrzymce jednej osoby to blisko 500 zł. Na tę sumę składają się oprócz podstawowego ekwipunku (spodni, koszulek, skarpet, kurtek przeciwdeszczowych, plecaków czy śpiworów), również opłaty pielgrzymkowe, wyżywienie oraz koszty związane z powrotem do stolicy. Dary można przekazywać do klasztoru przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie.
Wspomóc pielgrzymkę można również wpłatami pieniężnymi na konto: Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa; Citibank Handlowy Konto: 96103000190109853000306564 Tytułem: Pielgrzymka bezdomnych 2012.
"Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego" powstała w 2010 r., z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz osób świeckich. Jest ona wsparciem i kontynuacją działalności Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z placówki tej korzysta codziennie około 300 osób. Przy Fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego "Miodowa", które prowadzi dla bezdomnych warsztaty socjoterapeutyczne.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.