Masakry ludności cywilnej, porwania i łupieżcze napady we wschodnich rubieżach Demokratycznej Republiki Konga zdominowały zakończoną właśnie w Kinszasie sesję episkopatu.
Zdaniem biskupów jest to kolejna wojna w targanym od lat przemocą północnym Kivu. Działania rebeliantów wspierane przez sąsiednie kraje nie byłyby możliwe, gdyby nie opieszałość i nieporadność władz państwowych. Tym razem cena, jaką poniesie kraj, może być bardzo wysoka. Zdaniem episkopatu faktycznym celem wojny jest bałkanizacja Konga. Chodzi o podział terytoriów tego zasobnego w surowce naturalne kraju.
„Biskupi jako pasterze Kościoła bronią jedności i niepodzielności Konga. Zdecydowanie sprzeciwiają się planom bałkanizacji kraju i potępiają tych, którzy wnoszą taką propozycję – powiedział ks. Léonard Santedi, sekretarz generalny episkopatu. – Wzywają też wszystkich Kongijczyków, zarówno w kraju, jak i w diasporze, aby udaremnili ten plan podziału i bronili każdego centymetra kwadratowego naszego kraju. To musi być nasz priorytet. Biskupi obiecują swe poparcie i pomoc, również na szczeblu lokalnym, w każdej parafii, aby uniknąć rozbicia i wymodlić dar pokoju.
Episkopat apeluje też do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w zakończeniu wojny i o wprowadzenie w życie wszystkich postanowień ONZ w sprawie Demokratycznej Republiki Konga” – dodał ks. Santedi.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.