Chcesz wiedzieć, jaki związek ma wełna z owieczki z władzą arcybiskupa?
Już 29 czerwca abp Wiktor Skworc, wraz z innymi nowymi arcybiskupami, przyjmie z rąk papieża Benedykta XVI paliusz jako symbol władzy metropolity. – Przyjmuję go jako wyraz pogłębienia więzi ze Stolicą Apostolską i osobiście z Ojcem Świętym i jako wyraz zaufania Ojca Świętego względem mnie. Będzie mi przypominał także o obowiązku troski o wszystkie diecezje, które przynależą do naszej metropolii – mówi nam abp Skworc.
Z wełny dwóch owiec
Paliusz kojarzy się ludziom z jakimś płaszczem albo peleryną w stroju biskupa. Sama nazwa, tłumaczona z łaciny, rzeczywiście oznacza płaszcz lub przepaskę (łac. pallium). Paliusz nie wygląda jednak jak płaszcz. Przypomina bardziej wstęgę, taśmę z wyszytymi sześcioma czarnymi krzyżami (nawiązującymi do ran Chrystusa). Ubrany na ornat, otacza szyję i spływa swobodnie na piersi i plecy arcybiskupa.
Tradycyjnie paliusz tkany jest z wełny dwóch owiec, które są pobłogosławione przez papieża 21 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki. Tkaniem zajmują się siostry zakonne, mieszkające przy rzymskim kościele św. Cecylii na Zatybrzu. Przed uroczystym wręczeniem arcybiskupom paliusze są przechowywane w specjalnej szkatule na grobie św. Piotra.
Jak dobry Pasterz
Papież wręcza paliusze nowym arcybiskupom i kardynałom zawsze 29 czerwca. Tego dnia Kościół obchodzi uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, która w sposób naturalny kieruje spojrzenia i myśli chrześcij an w stronę Rzymu i Watykanu (tam po raz kolejny złączyły się losy obu świętych i tam znajdują się ich groby). Paliusz otrzymuje każdy nowy arcybiskup. Dotyczy to również sytuacji, gdy przechodzi on do innej metropolii. Arcybiskupi ubierają paliusz tylko na terenie swojej metropolii, podczas sprawowanej liturgii. Symbolizuje on owcę niesioną na ramionach przez Dobrego Pasterza. Dlatego wyrabia się go z owczej wełny. Oprócz tego, że jest wyrazem jedności ze Stolicą Apostolską, jest też zachętą do męstwa i wyraża troskę o wiernych.
Tegoroczna uroczystość świętych apostołów będzie szczególnym świętem dla całej metropolii katowickiej. – Świętujemy związek ze stolicą chrześcijaństwa, ale także w łączności z biskupem, który na Placu św. Piotra przyjmuje z rąk Ojca Świętego paliusz – wyjaśnia metropolita katowicki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).