Kościół ponad granicami

Czeska archidiecezja Ołomuniec i diecezja opolska planują zacieśnienie współpracy. Układ o partnerstwie podpiszą 26 czerwca w Opolu arcybiskup Ołomuńca Jan Graubner oraz biskup opolski Andrzej Czaja.

Obie strony wyrażają w dokumencie wolę uczestniczenia we wspólnych projektach duszpasterskich oraz Caritas, a także w inicjatywach kulturalnych i rozwoju ruchu turystyczno-pielgrzymkowego. Na podpisanie umowy, która nastąpi w ramach uroczystości 40-lecia diecezji opolskiej, przybędą także regionalni politycy obu krajów. „Podpis pod oficjalnym dokumentem o partnerstwie pieczętuje jedynie to, co już ma miejsce i otwiera drogę do dalszych projektów” - podkreślił abp Graubner, którego wypowiedź przytoczyła austriacka agencja katolicka „Kathpress”. Jako przykład wymienił fakt, że w ubiegłym roku, przy okazji „nocy otwartych kościołów” do Ołomuńca został zaproszony bp Czaja. Strona polska zbierała doświadczenia, aby do tej inicjatywy włączyły się także kościoły w naszym kraju.

Jednym z pierwszych wspólnych projektów będzie konferencja na temat dróg pielgrzymkowych planowana na jesień przyszłego roku. W związku z nią trwają prace nad oznakowaniem Drogi św. Jakuba, która prowadzi ze Śląska na Morawy przez Opole, Racibórz, Opawę, Ołomuniec i Brno.

Współpraca czeskiej i polskiej diecezji rozpoczęła się po zmianach politycznych 1989 roku, kiedy to ówczesny biskup opolski Alfons Nossol obiecał arcybiskupowi Ołomuńca Frantiskowi Vanakowi, że pośle do jego diecezji polskich seminarzystów i księży.

Z drugiej strony uniwersytet w Ołomuńcu stanowił inspirację dla abp Nossola do utworzenia uniwersytetu w Opolu poczynając od Wydziału Teologicznego. Jak wspomina abp Graubner, „ten niekościelny uniwersytet mający wydział teologiczny uznany przez Kościół jako zgodny z prawem kanonicznym, to był pierwszy przypadek w Polsce".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OPOLE, OŁOMUNIEC

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9