We Wrocławiu był m.in. diecezjalnym duszpasterzem młodzieży akademickiej. Dziś toczy się jego proces beatyfikacyjny.
Wystawa "Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) - duchowy testament" przybliża sylwetkę cenionego kapłana i duszpasterza akademickiego. - Aktualnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Jest już w fazie rzymskiej - mówi Barbara Musioł, wychowanka ks. Zienkiewicza, który przez wiele lat był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu. - Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2020 r. - dodaje pani Barbara.
Ksiądz Aleksander Zienkiewicz żył w latach 1910-1995. Święcenia kapłańskie przyjął w 1938r w Pińsku. Pełnił funkcję rektora kościoła farnego w Nowogródku i kapelana sióstr nazaretanek (męczenniczek).
Na Dolny Śląsk trafił w wyniku przymusowej repatriacji. Był rektorem Metropolitarnego Wyższego Seminarium we Wrocławiu, a następnie wieloletnim duszpasterzem akademickim we Wrocławiu.
- To wybitny kapłan, intelektualista, wychowawca. Odznaczany przez papieży: Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II. Inicjator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu. W duszpasterstwie akademickim prowadził konwersatorium pt. "Charakterologia i życie wewnętrzne" oraz studium pn. "Miłość, małżeństwo, rodzina" - opisuje pani Barbara.
Dodaje, że dewizą życia ks. Aleksandra były słowa: "Mniej mieć, a więcej być", "Mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem". - Potrafił tak żyć, że słowa św. Pawła: "Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" były w jego ustach prawdziwe - podkreśla.
Wystawa została przygotowana przez wychowanków sługi Bożego oraz IPN, we współpracy z dr. Stanisławem Bogaczewiczem.
Kolejne plansze prowadzą poprzez różne etapy i wymiary życia kapłana, widziane przez pryzmat jego słów wdzięczności wobec Pana Boga, Matki Bożej, rodziny, przełożonych, poszczególnych grup wychowanków.
Wystawa od 2020 r. wędruje po różnych miejscach na Dolnym Śląsku. Wychowankom ks. Zienkiewicza z diecezji opolskiej udało się sprowadzić ją także tutaj. Najpierw prezentowana była w Zawadzkiem, a do końca sierpnia można ją zobaczyć w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu.
Kościół ten otwierany jest pół godziny przed Mszami św. bądź nabożeństwami. W tygodniu Msze św. sprawowane są o 6.30 i 18.30, w sobotę o 8.00 i 18.30, a niedziele o 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 16.30 i 18.30.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.