Wielka Brytania: Kościoły rosną w siłę

Choć chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii przeszło przez różne perturbacje, dalekie jest jednak od upadku – wynika z badań przeprowadzonych przez anglikańskiego teologa Davida Goodhewa.

Wyliczył on, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba chrześcijańskich świątyń w Anglii i Walii zwiększyła się o 5 tys. W książce p.t. „Rozwój Kościoła w Brytanii” opisał on m.in. wielki dynamizm chrześcijańskich środowisk imigranckich oraz rozwój nurtów ewangelikalnych.

Ci, którzy twierdzili, że chrześcijaństwo chyli się tutaj ku upadkowi, mają teraz poważny problem – stwierdził abp Vincent Nichols. Katolicki prymas Anglii i Walii zauważył, że książka pastora Goodhewa potwierdza jego własne doświadczenia z wizytacji w parafiach stołecznej archidiecezji. Nie oznacza to jednak wcale, że niektóre wspólnoty nie doświadczyły znaczącego odpływu wiernych – zastrzega abp Nichols.

O dynamizmie chrześcijaństwa w Wielkiej Brytanii świadczy też niedawny wzrost powołań w Kościele katolickim. W przyszłym roku będzie tam 38 neoprezbiterów, niemal dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Co ważne, nie jest to zjawisko jednorazowe, lecz przejaw stałej tendencji. Najwyraźniej widać to w podlondyńskiej diecezji Southwark, która ma dziś 26 seminarzystów. W 2005 roku miała ich zaledwie 10.

Sytuacja zmieniła się, kiedy biskup utworzył duszpasterstwo powołaniowe. Rozpoczęło się od szturmu do nieba: cotygodniowe, a nawet codzienne różańce i adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji powołań we wszystkich parafiach. Diecezja natomiast przestała już tylko rekrutować nowych kleryków, a zaczęła pomagać młodym w rozeznawaniu powołania. Dla przyszłych seminarzystów utworzono specjalną grupę „Quo Vadis”. Co roku organizuje się dla nich powołaniową pielgrzymkę. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Podobnie jest z powołaniami do zakonów żeńskich. W ciągu ostatnich trzech lat liczba nowicjuszek w Anglii i Walii zwiększyła się niemal trzykrotnie z 6 do 17. Również tutaj można mówić o stałej tendencji wzrostowej – uważa, s. Cathy Jones, odpowiedzialna za krajowy ośrodek powołań. Świadectwem tego był tegoroczny dzień otwartych drzwi. Do klasztorów zajrzało 30 młodych kobiet. Czegoś takiego nie widziano tu od 30 lat – mówi angielska asumpcjonistka.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6