Kard. Nycz na SacroExpo

Aby "piękno było kształtem miłości" oraz by "ekonomia słuchała kultury i etyki" apelował kard. Kazimierz Nycz na SacroExpo. Te przesłania Jana Pawła II do polskich artystów metropolita warszawski przypomniał, otwierając w poniedziałek międzynarodowe targi w Kielcach.

"Kiedy dziś tyle jest dyskusji na temat, co zrobić, żeby ochronić Kościół - jego wnętrze, przestrzenie, jego ważne wymiary działania - od kiczu, to właśnie odpowiedź jest w słowach Cypriana Kamila Norwida, skomentowanych przez papieża bł. Jana Pawła II" - mówił kard. Nycz.

Jak wspomniał, przed 25 laty Jan Paweł II, pytając podczas spotkania z twórcami w warszawskim kościele św. Krzyża: czymże jest piękno, odpowiedział, przywoławszy sławne zdanie Norwida: "Piękno kształtem jest miłości; piękno jest po to, by zachwycało, zachęcało do pracy, a praca jest po to, by się zmartwychwstało". Metropolita dodał, że "to jest także wymiar drogi +per artem ad Deum+ (przez sztukę do Pana Boga)".

Kard. Nycz ocenił, że XIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Kielcach - to wspaniała szansa spotkania się z prawdziwą sztuką i z tymi sprawami i rzeczami, które mogą pomóc w zagospodarowaniu przestrzeni sakralnych w Kościele.

"Także tam, wydaje się czasem, ekonomizacja zaczyna zdobywać swoje pierwsze miejsce, zamiast słuchać kultury i etyki" - powiedział kardynał. Powtórzył za papieżem Janem Pawłem II, że "ekonomia potrzebuje słuchać kultury i etyki". Dlatego powinniśmy się uchronić przed ekonomizacją przestrzeni sakralnych - tłumaczył.

W obecnej dobie komercjalizacji wszystkiego ekonomia chce udowodnić, że nie potrzebuje kultury i etyki i obywa się bez nich. "Trzeba dopiero takich sytuacji kryzysowych, jakie przeżywamy w świecie cywilizacji atlantyckiej w ostatnich latach, żeby pojawiły się głosy - i to mocne - że nie da się iść dalej bez etyki, nie da się iść wbrew kulturze" - podkreślił kard. Nycz.

W trzydniowym SacroExpo uczestniczy ponad 270 wystawców z 13 krajów. Impreza jest jedną z największych w Europie prezentacji sztuki sakralnej. Stoiska odwiedzane są przez księży, zakonników, świeckich przedstawicieli parafii, konserwatorów zabytków, projektantów, historyków sztuki, architektów, producentów wyposażenia kościołów i kaplic, organizatorów pielgrzymek, wydawców oraz handlowców.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9