Kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się 8 czerwca w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jacek Bednarczyk/PAP
Kardynał Stanisław Dziwisz (L), rektor UJ prof. Karol Musioł (2L), kard. Tarcisio Bertone (2P) i rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Władysław Zuziak (P) na dziedzińcu Collegium Maius UJ.
Kard. Bertone podkreślił, że Kościół chce podejmować to wyzwanie, oferując całemu społeczeństwu zupełnie nowy sposób spotkania i dialogu wypływającego z Ewangelii. „Nowa ewangelizacja jest nieustanną próbą, by głosić i żyć tym życiem wiary, jest inteligencją wiary, która pozwala zrozumieć i wyjaśnić istotny związek między starymi i nowymi rzeczami tego skarbu, którym jest ewangelia Chrystusa” - zaznaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Następnie kardynał wyjaśniał rolę uniwersytetów katolickich w kontekście nowej ewangelizacji, a także mówił o sposobach wyrażania zdecydowanego zaangażowania uniwersytetów w dzieło nowej ewangelizacji.
Kard. Bertone podkreślał, że uniwersytety katolickie i nowa ewangelizacja stanowią części proroczej misji Kościoła. Hierarcha przywołał słowa Jana Pawła II wygłoszone w orędziu na Światowy Dzień Misyjny w 1986 r. „Kościół […] zdążając ku trzeciemu tysiącleciu, z nową siłą podejmuje swą misję ewangelizowania, czyli głoszenia […] Chrystusa, który jest dla człowieka naszych i wszystkich czasów”.
Według kard. Bertonego „podobnie uniwersytet katolicki musi być wierny swojej kościelnej tożsamości, kontynuując albo stając się na nowo uniwersytetem „zasadniczo misyjnym” - podkreślił.
Decyzją Senatu UPJP2 kard. Bertone otrzymał tytuł doktora hc m.in. za wieloaspektowe badania naukowe w zakresie prawa kanonicznego, a zwłaszcza kościelnego prawa publicznego, znaczący wkład w prezentację i popularyzację zasad nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego zarówno na terenie Italii, jak i na forum międzynarodowym oraz w Polsce, a także za budowanie mostów jedności i współpracy pomiędzy Stolicą Apostolską a wieloma państwami świata, w tym za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Stolicy Apostolskiej z Polską.
Kardynał został uhonorowany również za intensywne oraz wytrwałe głoszenie i obronę godności każdego człowieka i jego prawa do wolności i życia, aktywny współudział w dziele papieży - bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI - na rzecz wszystkich Kościołów, ich wiary i jedności oraz za gorliwą troskę o pokój i zgodę między narodami. A także za życzliwą i skuteczną pomoc w przekształcaniu Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Kard. Tarcisio Bertone urodził się 2 grudnia 1934 r. w Piemoncie. W 1967 r. podjął pracę naukową, najpierw na Wydziale Teologicznym Papieskiego Ateneum Salezjańskiego w Rzymie w zakresie teologii moralnej specjalnej, a następnie na Wydziale Prawa Kanonicznego. Na uczelni tej pełnił m.in. funkcję wicerektora i rektora.
W 1980 r. podjął współpracę w charakterze konsultora z kilkoma kongregacjami Kurii Rzymskiej, w szczególności z Kongregacją Nauki Wiary. Z kolei w 1988 r., z upoważnienia kard. Ratzingera, prowadził trudne rozmowy z arcybiskupem Marcelem Lefebvrem.
l sierpnia 1991 r. przyjął święcenia biskupie i w latach 1991-95 kierował archidiecezją Vercelli. W 1995 r. podjął pracę w Kurii Rzymskiej na stanowisku sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. W tym czasie z upoważnienia Jana Pawła II przygotował do opublikowania „trzecią część Tajemnicy Fatimskiej”.
10 grudnia 2002 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą Genui. 21 października 2003 r. z rąk Jana Pawła II otrzymał godność kardynała. 15 września 2006 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem stanu.
4 kwietnia 2007 r. został mianowany kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Jednocześnie przydzielając mu tytularną Stolicę Regii i nadając mu osobisty tytuł arcybiskupa.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.