Święty Jakubie proszę o wstawiennictwo tam na górze. Proszę o łaski Boże dla całej mojej rodziny. Cudowne miejsce – napisał 11 listopada 2011 r. Kacper z Głogowa w kronice sanktuarium.
Uwzględniając szczególny rozwój kultu św. Jakuba Apostoła w parafii pod jego wezwaniem w Jakubowie, leżącym na prastarym, europejskim Szlaku św. Jakuba, prowadzącym do grobu Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii, wyrażającym się między innymi ożywionym ruchem pielgrzymkowym do tamtejszego kościoła i słynącego licznymi cudami źródła (…), ustanawiam kościół parafialny w Jakubowie Sanktuarium św. Jakuba Apostoła – napisał bp Adam Dyczkowski 20 czerwca 2007 r. w specjalnym dekrecie. Od tamtego czasu wciąż rośnie liczba przybywających do Jakubowa pielgrzymów. – Najwięcej jest oczywiście Polaków, ale liczni są też Niemcy. Pielgrzymują tu też Hiszpanie, Francuzi, Anglicy, a byli nawet Meksykanin i Greczynka – mówi kustosz ks. Stanisław Czerwiński.
Prastary szlak
Dla jednych celem jest Jakubów, dla innych droga właśnie tutaj się rozpoczyna, bo wyruszają do hiszpańskiego Santiago de Compostela. – Staramy się wszystkim mówić o św. Jakubie i o tradycji pielgrzymowania. Zachęcamy, aby ich obecność tutaj była połączona z modlitwą, pogłębieniem duchowym, a nie zwykłym turystycznym zwiedzaniem – dodaje duszpasterz.
Historyczne, chrześcijańskie początki kultu św. Jakuba w tym miejscu sięgają X wieku, czasów panowania Mieszka I. Był to wtedy najdalej na wschód wysunięty punkt Camino prowadzącej do hiszpańskiego Santiago. – Od kilku lat z Bractwem św. Jakuba, Przyjaciółmi Drogi św. Jakuba i Polskim Klubem Camino próbujemy odtwarzać pielgrzymie szlaki. Dziś już w Polsce oznakowanych jest 3 tys. km Drogi Jakubowej. Są też trzy sanktuaria: Jakubów, Lębork i Szczyrk – mówi ks. Czerwiński. – Nasze działania wpisują się w ogólnopolskie projekty. Mamy konferencje naukowe, rekolekcje, zjazdy oraz ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę. Podejmujemy też inicjatywy sportowe dla dzieci i młodzieży, jak Finis-Aqua w Polkowicach, obchody Dnia Górnika czy spotkania przewodników PTTK – wymienia kustosz.
Przybywający do Jakubowa często zostawiają w kronice słowa podziękowań i prośby. „Marysia, Krzysztof i Zbyszek z Legnicy byliśmy tu, a Krzysztof dawał świadectwo trzeźwości. Bardzo się nam tu podoba, przyjedziemy jeszcze. Św. Jakubie, prowadź nas w naszej pielgrzymce życia”. „Dziękujemy za to Piękne Miejsce, czułam się tu dzisiaj cudownie mimo życia codziennego – i trosk. Proszę o łaski Boże dla mnie i mojej rodziny i o pomoc w życiu osobistym i zawodowym”.
Przywracanie blasku
Od kilku lat w sanktuarium nieprzerwanie prowadzone są prace renowacyjne. – Dwa lata temu wymieniliśmy dach, a teraz trwają prace w środku. Odnowiony jest już ołtarz główny i polichromie w prezbiterium. W czasie prac znaleziony został relikwiarz Krzyża Świętego z aktem potwierdzającym papieża Piusa VI z 1782 roku. Odnalezione zostały również cztery rodowe, niemieckie kartusze herbowe – wymienia ks. Stanisław Czerwiński. – Przed nami wciąż jeszcze lata pracy. Do odnowienia są dwa kościelne chóry, mały i duży, polichromie w nawie kościoła, ołtarz boczny i chrzcielnica… – dodaje ks. Marek Grewling, wikariusz parafii.– Renowacja wydobędzie cały urok i piękno starych malowideł sakralnych. Już chcemy odwiedzić je ponownie, gdy będą w całości odrestaurowane – mówią Marzena i Zdzisław Marciniakowie.
Pielgrzymi jednak częściej chcą mówić o pięknie duchowym tego miejsca. – Dziękuję, że mogę tu odwiedzić św. Jakuba. Przyjechałam prosić o to, by czuwał nad moimi bliskimi – mówi Nika, która przyjechała razem ze swoją mamą, babcią i prababcią. I często, gdy wyjeżdżają, można usłyszeć „przyjedziemy tu jeszcze”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.