Kaznodzieje bez koloratki

Wielu świeckich czuje odpowiedzialność za ewangelizację. Znaleźli swoje miejsce w Kościele i chcą się tym doświadczeniem dzielić. Multimedia to doskonała metoda, pomagająca w realizacji tego celu – mówi Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji kurii diecezjalnej.

Pierwszy „świat” stworzyły panie. – Trzy entuzjastki przyszły do nas i powiedziały, że marzy się im „coś” dla kobiet. Z naszej strony nie było sprzeciwu! Wkrótce wróciły z pomysłami – a my tylko zaczęliśmy im pomagać od strony technicznej – multimedialnej i informatycznej. W ten sposób „Świat Kobiet” zagościł na internetowej stronie Wydziału ds. Ewangelizacji kurii diecezjalnej – mówi Elżbieta Król-Cebulska. Panie szukają tematów i przygotowują trzy główne działy swojego „świata” – materiały poświęcone kobietom z pasją, cykl „W zdrowym ciele zdrowy duch” i recenzje książek. Wszystko – w odniesieniu do ich relacji z Jezusem i Ewangelią. Kobietom „pozazdrościli” młodzi. Na stronie internetowej powstał „Świat Młodych”. Już niedługo zagości tu „Moda na Boga” – pomysł najmłodszych na „Świat Młodszych”. Mężczyźni też nie chcą pozostać w tyle! Grupa zapaleńców chce stworzyć „męski świat” na stronie Wydziału.

Świeccy chcą!

– „Światy” – jak mówimy o nowych działach na naszej stronie internetowej – i to jak powstają, jest dla nas sygnałem, że świeccy czują się odpowiedzialni za ewangelizację – dodaje Elżbieta Król-Cebulska, która mówiła o tym podczas obrad Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Spotkaniu przewodniczył abp Stanisław Gądecki. – W diecezjalnych radach duszpasterskich jest mało osób świeckich, w kilku diecezjach nie są one w ogóle zwoływane, ale jeśli już działają, starają się podejmować konkretne inicjatywy, które cieszą się popularnością – podkreślali duszpasterze. Podczas obrad Komisji Elżbieta Król-Cebulska w Warszawie przedstawiła działalność bielsko-żywieckiego Wydziału ds. Ewangelizacji – pierwszego tego typu w polskim Kościele, zachęcając do tworzenia podobnych struktur w innych kuriach diecezjalnych Abp Stanisław Gądecki stwierdził, że działalność bielskiego Wydziału ds. Ewangelizacji „podnosi na duchu”. Za obiecujące uznał zwłaszcza działania medialne Wydziału, dzięki którym ewangelizacja jest coraz skuteczniejsza. Wydział powstał w 2003 r. po sukcesie pierwszego Tygodnia z Ewangelią, zorganizowanego rok wcześniej w Bielsku-Białej. Biskup Tadeusz Rakoczy uznał, że podobne imprezy warto organizować co roku, była potrzeba jednak większego profesjonalizmu, zaangażowania ruchów i wspólnot katolickich oraz instytucji miejskich i m.in. w tym celu ksiądz biskup powołał do istnienia Wydział ds. Ewangelizacji. Obecnie Tydzień z Ewangelią wpisał się już w kalendarz corocznych wydarzeń Bielska-Białej. O imprezie informują billboardy, cityboardy i plakaty w całym mieście. Wydział odpowiedzialny jest za kwestie logistyczne, budżetowe, zapraszanie wykonawców oraz promocję wydarzenia. Wspólnoty odpowiadają za modlitwę, animowanie działań ewangelizacyjnych w mieście oraz dalszą formację dla tych osób, które tego chcą.

Siła Internetu i telewizji

Wydział stworzył też własną multimedialną stronę internetową: www.ewangelizacja.bielsko.pl. Emituje na niej telewizyjne „Komentarze do Ewangelii” i nagrane w formie dziennika „Wiadomości Diecezjalne”. Niedawno strona zyskała nowoczesny wygląd – pojawiły się m.in. aktualne informacje z Polski i świata, poświęcone Nowej Ewangelizacji. Portal daje możliwość dostępu do bogatego archiwum filmowego i dostarcza informacje o działających w diecezji wspólnotach. „Wideokomentarze do Ewangelii” emitowane są także w telewizji kablowej na terenie Bielska-Białej, Skoczowa, Cieszyna, Oświęcimia, Tychów, Libiąża i Chełmka. Link do filmowych komentarzy umieszczają także parafialne strony internetowe. Autorem zdjęć filmowych dla portalu jest Rafał Zgud, absolwent szkoły filmowej w Łodzi. Razem z nim i Elżbietą Król-Cebulską współpracuje dziennikarz Robert Karp. Dyrektor Wydziału zaznacza, że multimedialna strona jest swoistą wizytówką kurialnej instytucji, ale i narzędziem integrującym i wspólnototwórczym. Informuje o wydarzeniach, ale i stwarza możliwość przeżywania z innymi tego, czego sami doświadczają w różnych miejscach diecezji, co ich cieszy, smuci i uczy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6