O wyzwaniach i zagrożeniach z jakimi musi zmierzyć się współczesna rodzina, a także o znaczeniu przygotowania do małżeństwa, które pomaga w budowaniu dobrego i opartego na wartościach związku, rozmawiali uczestnicy międzynarodowego sympozjum „Dokąd zmierzasz współczesna rodzino?”, które 16 maja odbyło się w Krakowie.
W opinii ks. prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie cechą charakterystyczną państwa demokratycznie dojrzałego jest troska o byt społeczny, który nie zawsze sam potrafi poradzić sobie w realizacji swoich niektórych celów, czyli o rodzinę. Jego zdaniem rodzina jest wartością dla osoby, ponieważ uczy, wychowuje oraz zakorzenia, a także jest wartością dla społeczeństwa, ponieważ stwarza państwu jednostkę nieegoistyczną. „Wolność nie może być podstawą demokracji, ponieważ może być źle rozumiana, dlatego podstawą demokracji jest godność człowieka, czyli to, czym obdarza rodzina” - wyjaśniał ks. rektor. Podkreślił, że rodzina w społeczeństwie demokratycznym ma prawo do m.in. własnych przekonań religijnych, kultywowania tradycji, wyboru szkół. „Oprócz praw wolnościowych, rodzina ma również prawo do praw społecznych, czyli ma prawo stawiać wymagania społeczeństwu, w sferze ekonomicznej, intelektualnej i kulturowej, aby mogła realizować swoje cele, bo to gwarantuje jej rozwój” - podkreślił ks. prof. Skorowski. Zaznaczył, że rodzina jest kategorią etyczną, religijną, a nie tylko społeczną czy polityczną.
Natomiast ks. prof. dr hab. Jan Mazur z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zwrócił uwagę na to, że powodem kryzysu współczesnych rodzin jest bezrobocie i wymuszona migracja. „Jest to w Polsce bardzo poważny problem, według Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami kraju przebywa 2 mln Polaków” - mówił. Zdaniem ks. prof. Mazura migracja wpływa na dezintegrację rodziny, dlatego powinna stanowić wyzwanie dla polityki społecznej. „Człowiek z natury jest jednostką rodzinną, dlatego potrzebuje takiego środowiska, człowieka określa jego rodzinność” - wyjaśniał. Według ks. profesora rynek pracy powinien służyć rodzinie, być dla rodziny.
Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali ponadto o kształtowaniu wartości w rodzinie. Wskazywali, jak ważne jest wychowanie w budowaniu rodziny oraz szacunek dla dziecka i traktowanie go jako osoby.
Z kolei ks. Jacek Konieczny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji krakowskiej opowiedział o pomocy dla rodzin świadczących m.in. przez diecezję.
Konferencja „Dokąd zmierzasz współczesna rodzino?” organizowana jest przez Instytut Nauk o Rodzinie Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, Uniwersytetem w Preszowie oraz Instytutem Rodziny Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji. Patronat nad konferencją objęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz rektor UPJPII ks. prof. Władysław Zuziak.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.