Stypendia z Funduszu abp. Życińskiego

131 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Lubelszczyzny otrzymało stypendia z Funduszu im. abp. Józefa Życińskiego "Świadkowie Bożego Piękna". Fundusz powstał, by wspierać uzdolnioną młodzież, która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

Reklama

Fundusz "Świadkowie Bożego Piękna" został oficjalnie powołany w lutym, w pierwszą rocznicę śmierci abp. Życińskiego.

"Ze 167 złożonych wniosków, komisja stypendialna przyznała stypendia 131 osobom. Jedno stypendium to kwota od 50 do 120 zł miesięcznie. Miesięczna całościowa kwota przeznaczona na stypendia to 13 tys. zł" - powiedział PAP ks. Piotr Drozd, prezes zarządu Centrum Jana Pawła II, przy którym funkcjonuje Fundusz.

Jak dodał, stypendia zostaną wypłacone za okres od lutego do czerwca. Nabór wniosków na nowy semestr szkolny rozpocznie się w sierpniu.

Celem Funduszu jest wspieranie uzdolnionej młodzieży pochodzącej z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Aby otrzymać stypendium, uczeń musi mieć średnią ocen co najmniej 4,0 a dochód na jednego członka jego rodziny nie może przekraczać połowy najniższej średniej płacy krajowej.

Otrzymane kwoty stypendyści muszą wydać na cele związane z ich rozwojem i edukacją, np. na zakup książek, podręczników, pomocy naukowych, czy opłatę kursów, a wydatki te są zobowiązani udokumentować fakturami lub rachunkami.

Pieniądze na stypendia pochodzą m.in. ze zbiórek wśród wiernych podczas uroczystości pogrzebowych abp. Życińskiego. Władze kurii lubelskiej apelowały wówczas, aby zamiast kupowania kwiatów i wieńców ofiarować datki na wsparcie uzdolnionej młodzieży.

Na stypendia przeznaczono również pieniądze, które Centrum Jana Pawła II otrzymało w ramach odpisów 1 procenta od podatników. "Zbieramy pieniądze również od indywidualnych darczyńców, różnych firm i przedsiębiorstw" - dodał ks. Drozd.

Abp Józef Życiński posługę metropolity lubelskiego pełnił od 1997 r. Zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r., gdzie uczestniczył w obradach Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Miał 62 lata.

Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, jednym z najbardziej znaczących i wyrazistych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Specjalizował się w filozofii nauki. Napisał kilkaset artykułów o filozofii i stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych. Był też autorem ponad 350 artykułów naukowych z zakresu kosmologii relatywistycznej, filozofii, dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Napisał przeszło 40 książek. Wykładał m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.

Abp. Życiński został pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej. Obecny na jego pogrzebie prezydent RP Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył lubelskiego metropolitę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama