Papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zastąpi on na tym stanowisku bp. Pawła Sochę, który przeszedł w ubiegłym roku na emeryturę.
O nominowaniu ks. Lityńskiego na funkcję biskupa pomocniczego diecezji poinformował w samo południe w konkatedrze w Zielonej Górze bp Stefan Regmunt. Ks. Tadeusz Lityński od 2011 r. pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. duszpasterstwa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Biskup nominat Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r w Kożuchowie. Szkołę Podstawową ukończył w Drzonkowie, Technikum Elektroniczne w Zielonej Górze. Jego rodzinną miejscowością są Ługi koło Zielonej Góry. Bp Lityński ma trzy młodsze siostry.
Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika 5 czerwca 1988 r w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie ukończył studia prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracował w sądzie kościelnym jako notariusz, jest obrońcą węzła małżeńskiego.
Pracował w parafiach w Ołoboku i Głogowie, tworzył parafię pw. Najświętszej Trójcy w Ochli. Od 1 sierpnia 2006 r. był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.
„Kiedy zostałem wikariuszem biskupim, parafianie oznajmili mi, że cieszą się z tego zaszczytu, ale jednocześnie się boją. Nie wiem co powiedzą teraz” – stwierdził biskup nominat Lityński.
W gorzowskiej parafii kapłan zainicjował spływy kajakowe Drawą, wiodące szlakiem Jana Pawła II. Każdego roku organizował seniorom wyjazdy do Kołobrzegu i Świnoujścia. Sukcesem nazwał możliwość wyremontowania wieży kościelnej, która uratowana została przed katastrofą budowlaną dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. oraz parafian.
Nauce w technikum elektronicznym zawdzięcza to, że bardziej rozumie problemy energetyków, których do tej pory był kapelanem. Funkcję duszpasterza energetyków realizował poprzez posługę kapłańską podczas różnych uroczystości i wydarzeń religijnych, m.in. odprawiał Msze św. z okazji Dnia Energetyka, Msze św. za zmarłych pracowników czy pielgrzymki krajowe i zagraniczne.
W rozmowie z KAI wyznał, że po historii, ważną dziedzinę jego zainteresowań stanowi sport motorowy. Od dzieciństwa jest kibicem żużla.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.