Piąte przykazanie kościelne brzmi: „Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”. Niektórzy rozumieją to tylko jako rzucenie „kasy” na tacę, ale najważniejsze jest dawanie siebie – zauważa Grzegorz Klimek-Żołnowski.
Przywracanie godności
W parafii Najświętszego Zbawiciela pomoc charytatywna była realizowana, zanim w Polsce reaktywowano Caritas. – Wieloletni proboszcz ks. Konrad Herrmann, prawdziwy ojciec, zawsze słynął z takiej działalności. To miało wpływ i na mnie – zauważa zielonogórzanin. Dzisiejszy Parafialny Zespół Caritas ma pod swoją opieką 400 osób. Potrzebujący dostają nie tylko żywność. – Jeden z moich uczniów uświadomił mi kiedyś, że ludzie potrzebują nie tylko jedzenia. Na przykład kupujemy im środki czystości. Nagle okazuje się, że chłopak przychodzący z mamą nie ma już tłustych włosów, a koledzy się od niego nie odsuwają z powodu przykrego zapachu – tłumaczy Grzegorz Klimek-Żołnowski z PZC. Pomoc parafialnych wolontariuszy przybiera różną formę. – Często pomagamy w pojedynczych przypadkach. Na przykład ktoś w wyniku śmierci bliskiej osoby popada w długi i nie może zapłacić za prąd. Płacimy część albo całość należności, lub piszemy pismo o częściowe umorzenie. Trzeba pomóc, bo bieda postępuje lawinowo i ludzie sobie z tym nie radzą – wyjaśnia pan Grzegorz i dodaje: – Oczywiście mamy ograniczone środki. Parafia się starzeje, ale nasi parafianie są bardzo hojni. Wolontariusze nie zapominają też o sferze duchowej. – Często robimy „wiązane akcje”, bo chcemy spróbować te osoby skłonić ku wierze. Przykładowo najpierw spotykamy się na Drodze Krzyżowej, a potem dopiero idziemy do magazynu po żywność – mówi Grzegorz Klimek.
A może porozmawiamy
Praca pracą, wolontariat wolontariatem, ale i tak najważniejsza rodzina. A w domu pana Grzegorza jest ona trzypokoleniowa. Wraz z żoną Agnieszką mają czwórkę dzieci. Najmłodsze ma 6 lat, najstarsze już 20. Oprócz tego mieszka z nimi Jolanta – teściowa pana Grzegorza oraz szwagierka Kasia – osoba niepełnosprawna, która ma 40 lat. Urodziła się co prawda zdrowa, ale kiedy miała roczek, wystąpiły powikłania po zapaleniu opon mózgowych, w wyniku których jest niepełnosprawna. – Lekarze na początku mówili, że dają jej kilka lat życia, a proszę zobaczyć, ma się dobrze do dziś. Nie dawano jej też szans na chodzenie, ale teściowa nauczyła ją chodzić, choć oczywiście wszelkie wyprawy poza dom wymagają już wózka. Uczyła ją też mówić, ale się nie udało, bo Kasia prawie nie słyszy i słabo widzi – tłumaczy Grzegorz Klimek-Żołnowski. Kasia wymaga całodobowej opieki. Trzeba ją karmić, przewijać i czuwać w nocy. – Generalnie funkcjonuje jak roczne dziecko. Staramy się teściową wyręczać w wielu sprawach. Ona za to pomaga nam przy dzieciach… uzupełniamy się – opowiada pan Grzegorz. – To była nasza decyzja po ślubie, że zostaniemy z mamą i będziemy jej pomagać. A Kasia dla nas to przeogromny dar – zapewnia głowa rodziny.
Czym byłby mężczyzna bez kochającej kobiety. Agnieszka i Grzegorz są małżeństwem od 20 lat. Pomimo małżeńskiego stażu, jak podkreślają, wciąż uczą się kochać. – Pamiętam taką scenę. Po całym dniu pracy siadam sobie wygodnie przed telewizorem, a moje kochanie przychodzi do mnie i mówi: „A może byśmy porozmawiali?”. A ja na to: „Tylko obejrzę wiadomości”. A ona znowu: „A może byśmy porozmawiali?”. Siadamy i rozmawiamy. Może to już jest slogan, ale dziś małżeństwa rozpadają się, bo ludzie ze sobą nie rozmawiają. W naszym przypadku o to dba moje kochanie – wyjaśnia mąż. – Oczywiście trudności zawsze się pojawiają. Tylko pytanie, na czym się buduje, na skale czy na piasku. Nie powiem nic odkrywczego: jeśli człowiek wierzy gorąco w Pana Boga, to każdą trudność da się przetrwać i przezwyciężyć – dodaje żona.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.