Kard. Ravasi o dialogu z ateistami

Stolica Apostolska marzy o Dziedzińcu Pogan w Jerozolimie, a zatem w jego pierwotnym, źródłowym miejscu. Ujawnił to główny wykonawca papieskiego pomysłu na dialog z niewierzącymi, kard. Gianfranco Ravasi.

Przyznaje on, że Bliski Wschód to region szczególny, który prawdopodobnie jeszcze nie dojrzał do otwartej konfrontacji intelektualnej, jaką były Dziedzińce Pogan w kilku miastach Europy. Środowiskiem otwartym na taki dialog mogą być jednak zlaicyzowani Żydzi. Ich środowisko jest na przykład bardzo silne w Stanach Zjednoczonych. Praktycznie cała amerykańska literatura żydowska to dzieło ateistów – zauważa kard. Ravasi. Wśród swych partnerów w dialogu na Dziedzińcu Pogan w Jerozolimie widziałby chętnie na przykład Woody Allena. To on powiedział przecież: „Nie wiem, czy Bóg istnieje, ale mam nadzieję, że ma dobre alibi” – przypomina watykański purpurat.

W jego przekonaniu żydowscy ateiści są dobrym partnerem w dialogu, ponieważ pomimo swej niewiary zachowali w sobie poczucie przynależności religijnej. Problemem jest raczej przekonanie izraelskich Żydów, że dialog Kościoła z ateistami nie będzie okazją do katolickiego prozelityzmu. To ze swej strony mogę z całą mocą zagwarantować – oświadczył kard. Ravasi.

Przyznał on jednak, że sam był świadkiem, jak Dziedziniec Pogan otwiera niewierzących na Boga. W Bukareszcie jedna z uczestniczek debaty na jej zakończenie otwarcie wyznała, że już nie może się uważać za ateistkę – wspomina kard. Ravasi. Rok po zainicjowaniu Dziedzińca w Paryżu (24 marca ub. r.) ocenia on, że była to bardzo trafna inicjatywa Benedykta XVI. Świadczy o tym zainteresowanie, jakie Dziedziniec wzbudził w kolejnych goszczących go miastach: Paryżu, Bukareszcie, Barcelonie, Florencji, Bolonii, Tiranie i Palermo. Inicjatywa ta wniosła też szczególny wkład w zeszłoroczne spotkanie dla pokoju w Asyżu. Po raz pierwszy uczestniczyli w nim przedstawiciele niewierzących, a wystąpienie francuskiej intelektualistki Julii Kristevy było jednym z najcenniejszych głosów na tym „międzyreligijnym” spotkaniu – zauważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12