Wraca sprawa liturgii neokatechumenatu

W drugiej połowie kwietnia Kongregacja Nauki Wiary na swojej zwyczajnej środowej sesji plenarnej ma rozważać problem Eucharystii sprawowanej w ramach Drogi Neokatechumenalnej – twierdzi w swym internetowym blogu www.chiesa.espressonline.it znany włoski watykanista Sandro Magister.

Tę „bardzo pilną” kwestię, dotyczącą zgodności sprawowania przez neokatechumenów Mszy św. z doktryną i praktyką liturgiczną Kościoła, osobiście polecił przebadać dykasterii Ojciec Święty. Benedykt XVI miał zdecydować, aby ogłoszony 20 styczna dekret aprobujący celebracje zawarte w Dyrektorium Katechetycznym Drogi Neokatechumenalnej obejmował wyłącznie celebracje pozaliturgiczne. Benedykt XVI mówiąc 20 stycznia b.r. o możliwości sprawowania Eucharystii w małych grupach przez neokatechumenów zaznaczył, że musi być ona otwarta na wszystkich, którzy należą do Kościoła i nie może oddzielać od wspólnoty parafialnej.

Zdaniem Magistra o problemach związanych z celebracjami neokatechumenalnymi poinformował papieża kard. Rainer Maria Woelki z Berlina, który na polecenia Ojca Świętego sformułował szczegółowe informacje dotyczące wspomnianych kwestii. Benedykt XVI 11 lutego przekazał ten list wraz z osobistą prośbą o rozpatrzenie problemów, które dotyczą nie tylko archidiecezji berlińskiej, do Kongregacji Nauki Wiary. W sprawie tej współpracuje ona z dwoma innymi dykasteriami – Kongregacją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Papieską Radą ds. Świeckich. Pierwsze spotkanie sekretarzy tych dykasterii oraz ekspertów miało miejsce 26 marca. Wszystkie oceny – według informacji włoskiego watykanisty – miały być krytyczne. Bardzo surową opinię miał też przekazać poproszony o wyrażenie zdania – kard. Karl J. Becker. Wątpliwości dotyczą zgodności z nauką i praktyką liturgiczną Kościoła katolickiego art. 13 § 2 Statutu Drogi Neokatechumenalnej, usprawiedliwiającego oddzielne sprawowanie Eucharystii w sobotę wieczór.

Jak zaznacza Magister, Stolica Apostolska obawia się, że specyficzny sposób sprawowania Mszy św. przez wspólnoty neokatechumenalne wprowadza faktycznie do liturgii łacińskiej nowy „obrządek”, sztucznie stworzony przez założycieli Drogi, obcy tradycji liturgicznej, obciążony dwuznacznościami doktrynalnymi i będący czynnikiem podziału we wspólnocie wierzących.

Wspomnianej Komisji papież powierzył zadanie sprawdzenia, czy obawy te są uzasadnione. Jej oceny przeanalizuje w drugiej połowie kwietnia Kongregacja Nauki Wiary na swojej zwyczajnej środowej sesji plenarnej – twierdzi Sandro Magister.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Czytelnik
  16.04.2012 15:37
  Wystarczy poczytać KNO na Facebooku....autor tej strony wkleja tam zdjęcia księży i zamieszcza swoje złośliwe komentarze na temat ich powołania...przykładem była parafia w Chwałowicach....
 • moherowa
  16.04.2012 17:45
  Najciekawsza jest identyczna ilość "minusików" stawianych przez gronko tradsów i tradsówien.
 • misiu
  16.04.2012 21:30
  czas najwyższy ,że Papież zainteresował się problemem neonów ,bo to co wyprawiane jest dzieci pomęczone w sobotni wieczór uczestniczą w ich eucharystii w salkach gdzie jest zimno zamiast w niedzielę na dziecięcej mszy w kościele A w niedzielę podrzuca się dzieci jak kukułcze jajo gdzieś pod opiekę bo trzeba iść na spotkanie żeby tylko nie było czaasu na mszę niedzielną lub na spotkanie w gronie rodziny I tak te maleństwa od samego początku uczy się ,że przecież w niedzielę nie trzeba chodzić do kościoła ,bo skąd mają mieć przykład skoro rodzice chodzą w soboty do salek Dla dzieci z rodziny neonów kościół nic nie znaczy ,bo przeciez te dzieci uznają że to w salce jest obecny z nimi Bóg a nie w TABERNAKULUM Ludzie otwórzcie oczy PAPIEŻOWI
 • Warmiaczka
  17.04.2012 14:02
  Proszę państwa!
  Odnoszę wrażenie, że temat już dawno się wyczerpał i od jakiegoś czasu pitolimy sobie ot, tak - dla krotochwili i "dla paddierżenija razgawora" ;-)
  Jest bardzo sympatycznie, ale słonko dziś tak ładnie świeci, chyba lepiej iść na spacerek...
  Pozdrawiam szanownych dyskutantów.
Dyskusja zakończona.

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6