Przyjąć dziecko z ufnością – jak Maryja

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. To dla wielu czas rozpoczęcia 9-miesięcznej Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W weekend w różnych miastach przejdą Marsze dla Życia, będą się również odbywały sympozja i wystawy pro-life.

Co roku 24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia, a w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – przypadającą zazwyczaj 25 marca, w tym roku zaś 26 marca – Dzień Świętości Życia. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca uwagę, że przesłanie tych dni jest podobne. „Niech nasza refleksja, afirmacja i działanie na rzecz każdego ludzkiego życia od jego poczęcia, znajdzie w tych dniach szczególny wyraz” – zachęcają obrońcy życia.

W Warszawie już od 16 marca trwa „Tydzień dla Życia”. Obejmuje on festiwal filmów „Pro-Life”, panele dyskusyjne, warsztaty metod rozpoznawania płodności, nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w ramach „Warszawskiego Jerycha”. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia jest II Kongres Demograficzny. Kulminacją inicjatywy będzie zaś Marsz Świętości Życia. W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedry św. Floriana na Pradze i katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, po Mszach św. wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia. Około godz. 14.00 spotkają się one na Placu Zamkowym i stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 14.45 odbędzie się koncert „Jutrznia za nienarodzonych”.

W sobotę 24 marca tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się obrońcy życia na dorocznej pielgrzymce. Wspólna modlitwa, wykłady i wręczenie nagród laureatom VIII edycji konkursu im. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” złożą się na program pielgrzymki. Mszy św.  przewodniczy abp Stanisław Nowak. Modlitewne spotkanie na Jasnej Górze zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będącą jednocześnie Dniem Świętości Życia, w warszawskim kościele oo. paulinów o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za 25 lat Duchowej Adopcji. Godzinę później podczas Mszy Świętej będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Paulini z warszawskiego kościoła Ducha Świętego przy ul. Długiej 3 podjęli jako pierwsi Duchową Adopcję w 1987 roku. W trakcie pielgrzymek na Jasną Górę od 1991 r. prowadzą rekolekcje na temat Duchowej Adopcji, a od 1996 r. oo. paulini na Jasnej Górze prowadzą dwa razy do roku rekolekcje formacyjno-szkoleniowe dla animatorów ruchu Duchowej Adopcji.

Narodowy Dzień Życia, jest – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. W 2012 r. Narodowy Dzień Życia obchodzony jest pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9