ECE wybrała nowe władze. Na jej czele stanął kard. Reinhard Marx z Monachium. Wśród czterech wiceprzewodniczących znalazł się Polak bp Piotr Jarecki z Warszawy.
„Europa znajduje się w decydującej chwili swych dziejów. Wierzę, że dysponuje niezbędnym potencjałem, by przezwyciężyć aktualne kryzysy. Potrzeba jednak wspólnych działań” – czytamy w pierwszym oświadczeniu nowego przewodniczącego COMECE.
Zakończona dzisiaj w Brukseli trzydniowa sesja przedstawicieli europejskich episkopatów była poświęcona starzeniu się mieszkańców kontynentu. Biskupi wiążą to z niską dzietnością, przypominając, że według wszelkich badań Europejczycy chcą mieć więcej dzieci niż mają. Trzeba zatem stworzyć odpowiednie warunki, aby dzieci na naszym kontynencie się rodziły i by w ten sposób społeczeństwo się odmłodziło. Tytułem przykładu biskupi wskazują na potrzebę przyjaznej dla rodziny polityki fiskalnej, zapewnienia niezbędnej infrastruktury dla dzieci oraz rozwiązań, które pomogą lepiej godzić pracę z życiem rodzinnym.
Odnosząc się z kolei do coraz liczniejszego pokolenia starców, Komisja zaznacza, że nie mogą oni żyć jedynie dla siebie. Ich wkład w życie parafii, wolontariat i organizacje społeczne jest niezastąpiony. Biskupi Unii Europejskiej zalecają też rozwój dialogu i solidarności między pokoleniami. Od niego zależy rozwój naszych społeczeństw – czytamy w komunikacie końcowym COMECE.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.