Msze św. w zakładach karnych, świadectwa, wystawy i dyskusje to niektóre z zaplanowanych wydarzeń z okazji przypadającego 26 marca Ogólnopolskiego Dnia Modlitw za Więźniów. W tym dniu obchodzimy liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra.
Dzień Modlitw za Więźniów jest obchodzony już po raz czwarty. Ma zachęcić wiernych w Polsce do objęcia pamięcią i modlitwą osadzonych. „Przestępstwo nie bierze się znikąd. Jeśli chcemy pomóc człowiekowi wrócić do normalności, to trzeba o nim myśleć, trzeba wychodzić mu na przeciw” – mówi naczelny kapelan więziennictwa w Polsce i jednocześnie wiceprezydent Międzynarodowej Komisji Katolickiego Duszpasterstwa Więziennego ks. Paweł Wojtas. Podkreśla, że odseparowanie kogoś od społeczeństwa nie rozwiązuje problemu, trzeba bowiem myśleć o tym, że ten człowiek kiedyś do społeczeństwa powróci.
W poniedziałek 26 marca o godz. 17.00 na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem zostanie odprawiona Msza św. w intencji więźniów. Wezmą w niej udział m.in. delegacje „Bractwa Więziennego” z całego kraju. To właśnie Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” zabiegało o ustanowienie Dnia Modlitw za Więźniów. Decyzję podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r.
Debatę nad problemem osób po odbyciu kary pozbawienia wolności planuje 26 marca br. w Bydgoszczy Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne”. Wpisuje się ona w lokalne obchody Dnia Modlitw za Więźniów i ma na celu zintegrowanie wysiłków w readaptacji skazanych. Głównym organizatorem spotkania jest Kujawsko-Pałuckie Centrum Ekonomii Społecznej przy Wyższej Szkoły Gospodarczej.
Część uroczystości lokalnych w Bydgoszczy odbyło się już 18 marca. Mszę św. w intencji więźniów i ich rodzin odprawił tego dnia w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo kapelan aresztu śledczego ks. Andrzej Rybka. Więźniowie posługiwali podczas Mszy św., dzielili się też świadectwami swojego nawrócenia. Wierni usłyszeli m.in. świadectwo byłego więźnia, artysty malarza Kazimierza Pawłowskiego, nagrodzonego przez Prison Fellowship International za zasługi w ewangelizacji więźniów. W bazylice można było też obejrzeć wystawę jego obrazów pt: „Surrealizm sakralny”. Po Mszy św. odbył się koncert ewangelizacyjny w wykonaniu „Bractwa Więziennego”.
Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce. Oprócz oddziału centralnego Bractwa w Warszawie, działają samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów.
Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).