O dwóch ankietach, liczbach bezwzględnych i wyrównywaniu deficytu z ks. dr. Leopoldem Rzodkiewiczem, rozmawia Roman Tomczak.
Roman Tomczak: W komisji, której Ksiądz przewodniczył, zasiadały wyłącznie osoby duchowne. Pod tym względem byliście jedyną taką komisją synodalną.
Ks. dr Leopold Rzodkiewicz: – Powiem szczerze, że na początku zastanawiałem się nad powołaniem do tego składu także osób świeckich. Jednak doszliśmy do wniosku, że nasze gremium reprezentuje już dość szerokie spektrum diecezjalnego duchowieństwa. Mieliśmy bowiem dwie zasadnicze sprawy, którymi chcieliśmy się zająć podczas naszych obrad. Pierwszą była sprawą przygotowania do kapłaństwa i formacji, i to zarówno kapłańskiej przed prezbiteratem, jak i stałej formacji księży po święceniach. Dlatego mieliśmy w składzie komisji przedstawicieli naszego seminarium. Drugą ważną dla nas sprawa było samo duchowieństwo, dlatego w komisji zasiedli dziekani, proboszczowie, wikarzy oraz księża emeryci.
Od czego komisja zaczęła?
– Od dokumentów Soboru Watykańskiego II. Głównym dokumentem, na którym bazowaliśmy, był dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa „Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów”. Najpierw chcieliśmy, zgodnie z zasadą katolickiej nauki społecznej, widzieć, ocenić i działać. Mam na myśli oczywiście sytuację duchowieństwa w naszej diecezji.
Jak wypadła ta ocena?
– Żeby przeprowadzić tę ocenę, potrzebowaliśmy analizy zmian statystycznych, jakie zachodziły od początku istnienia diecezji legnickiej. Chodziło m.in. o liczbę prezbiterów, parafii, średnią wieku księży albo o liczbę wiernych przypadających na jednego prezbitera. przygotowaliśmy dwie ankiety: jedna skierowana była do księży, druga do członków parafialnych zespołów synodalnych. Pytania do księży miały charakter otwarty. Pytaliśmy m.in. o to, czy troszczą się o swoje powołanie, co utrudnia, a co motywuje ich do bycia księdzem. Pytaliśmy także o relacje wewnątrz wspólnoty kapłańskiej i ocenę warunków bytowych.
Odpowiedzi zaskoczyły komisję?
– Raczej nie. Wiele odpowiedzi było bardzo szczerych, wiele rozbieżnych w ocenach. Te różnice wynikały z różnego wieku pytanych przez nas księży, ich doświadczenia i lat posługi. Wiadomo, że młody wikary ma inny pogląd na wysokość wieku emerytalnego księży niż będący w jesieni życia proboszcz.
A ankieta dla członków parafialnych zespołów synodalnych?
– Tę przygotowaliśmy po dwóch latach naszej pracy synodalnej. Zdecydowały głosy, które wcześniej postulowały o udział w pracach komisji osób świeckich. Pytania dotyczyły czterech płaszczyzn. Pierwsza – na jakie elementy formacji w przygotowaniu do kapłaństwa należy zwrócić szczególną uwagę. Druga – nad czym powinni najbardziej zastanowić się prezbiterzy, aby ich praca przynosiła jeszcze lepsze owoce dla Ludu Bożego. Trzecia – co wierni najbardziej cenią w posłudze prezbiterów, a czwarta – czego oczekują od współczesnego kapłana. Odpowiedzi na te pytania otrzymał od nas także biskup legnicki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.