Charytatywne jaja

2 kwietnia wszystkie pójdą pod młotek, a dochód z ich licytacji wesprze działania Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Przebojem może być jajo ozdobione przez twórcę "solidarycy", Jerzego Janiszewskiego. "Pomysł na akcję wydawał się szalony, ale okazało się, że nie brakuje zarówno artystów, którzy chcą zrobić coś dobrego i ludzi, którzy chcą przeznaczyć na to spore pieniądze" - mówi inicjator i organizator akcji, ks. Piotr Kosmala z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Wydmuszki pochodzą z jednej ze strusich ferm. Na kilka miesięcy przed akcją są odpowiednio przygotowywane, a potem stowarzyszenie przekazuje je artystom do ozdobienia. "Twórcy mają wolną rękę jeśli chodzi o tematykę i sposób upiększenia pisanki" - podkreśla ks. Kosmala.

W tym roku zainteresowaniem mogą się cieszyć niecodzienne pisanki wykonane m.in. przez Andrzeja Mleczko, Edwarda Lutczyna, profesorów i studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. "W tym roku nie będzie, niestety, po raz pierwszy od wielu lat, pisanki stworzonej przez Magdalenę Abakanowicz" - mówi ks. Kosmala. Jest za to "debiutant" - Jerzy Janiszewski, twórca znaku graficznego "Solidarności". "Na co dzień mieszka w Australii, dlatego trochę się obawialiśmy podróży jego dzieła przez ocean. Ale wszystko się udało" - uśmiecha się organizator akcji.
Wernisaż wystawy odbył się 19 marca w łódzkiej Manufakturze i jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem. „Już kilkakrotnie brałem aktywny udział w licytacji. Myślę, że poprzez udział w takich akcjach, możemy dać trochę nadziei tym, którzy tego potrzebują” - podkreśla właściciel dwóch strusich dzieł. Oglądający już teraz wskazują swoich ulubieńców. „Niektóre z wystawionych obiektów są godne uwagi, w szczególności to jajko w ramce naprawdę kusi” - ocenia jeden z oglądających pisankę autorstwa Bogdana Wejberga.

Pisanki będzie można oglądać przez dwa tygodnie, do 1 kwietnia. Później cała kolekcja zostanie przeniesiona do pobliskiego hotelu andel's, gdzie 2 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się ich licytacja. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na wsparcie niepełnosprawnych znajdujących się pod opieką Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej - przede wszystkim na wyjazdy wakacyjne i turnusy rehabilitacyjne.

W ubiegłym roku w licytacji wzięło udział 250 osób, a pod młotek trafiło 74 jaja, 2 rzeźby, 12 obrazów i papieskie pamiątki ofiarowane przez ks. Konrada Krajewskiego. Udało się zebrać 88 tysięcy 800 złotych, co było rekordem dotychczasowych akcji.

Honorowy patronat nad akcją objął abp Władysław Ziółek, a patronem medialnym jest Radio Plus Łódź.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9