Prezes najliczniejszej organizacji katolików zatwierdzony

Obradująca w Warszawie Konferencja Episkopatu Polski dokonała 13 marca wyboru prezesa na nową kadencję Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Spośród trzech kandydatów wybranych przez Radę KIAK w listopadzie ubiegłego roku, biskupi wskazali na obecną prezes zarządu Halinę Szydełko, która otrzymała od członków Akcji Katolickiej największą liczbę głosów. Przez najbliższe cztery lata będzie ona kierowała tą najliczniejszą organizacją katolików świeckich w Polsce, liczącą ok. 25 tysięcy członków zwyczajnych oraz 1904 członków wspierających.

Akcja Katolicka działa w 39 diecezjach i archidiecezjach. Jej struktury istnieją przy 1890 Parafialnych Oddziałach. Najliczniejsze struktury działają w diecezji tarnowskiej 3950 członków, 178 POAK, przemyskiej 3299, 291 POAK, bielsko-żywieckiej 1352, 78 POAK, i poznańskiej 1150, 80 POAK.

Wśród członków Akcji Katolickiej jest 14 parlamentarzystów, w tym jeden senator. W samorządach lokalnych wszystkich szczebli (sejmiki wojewódzkie, rady powiatu, rady miast i gmin, starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast) obecnych jest 159 członków stowarzyszenia.

Wiele Diecezjalnych Instytutów AK współpracuje z różnymi innymi grupami w Kościele, m.in.: z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Caritas, Radą Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Klubem Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Ruchem Światło-Życie, Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich, Biurami Radia Maryja, Civitas Christiana, Duszpasterstwem Nauczycieli, Stowarzyszeniem Wychowawców Katolickich.

Akcja Katolicka prowadzi różnorodną działalność dostosowaną do warunków i specyfiki danego środowiska. Na wyróżnienie zasługują: działania formacyjne, aktywność charytatywna, prowadzenie poradnictwa rodzinnego, organizacja festynów, konkursów szkolnych, turniejów sportowych, pielgrzymek, prowadzenie świetlic i bibliotek oraz sklepików parafialnych. Wspiera misje w krajach trzeciego świata oraz katolickie środowiska polonijne w krajach Europy Wschodniej. Stowarzyszenie współpracuje z władzami samorządowymi.

Na czele Akcji Katolickiej stoją Rada i Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, które koordynują działalnością organizacji. Zarząd KIAK organizuje szkolenia liderów stowarzyszenia, konferencje i spotkania formacyjne. Pod jego auspicjami organizowany jest listopadowy Festiwal Pieśni Patriotycznej w Krakowie. Regularnie wydawane są książki formacyjne w ramach Biblioteki AK oraz biuletyn będący przeglądem najważniejszych inicjatyw na poziomie diecezjalnym, ogólnopolskim oraz zagranicznym. Polska Akcja Katolicka od 2008 roku reprezentowana jest w ścisłych władzach Międzynarodowego Forum AK z siedzibą w Rzymie. Wspiera odrodzoną Akcję Katolicką w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie. Współpracuje ze strukturami stowarzyszenia w innych krajach, m.in. z Instytutem Polskim Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii.

Prezes Halina Szydełko jest przedstawicielem Polski w Sekretariacie Generalnym Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC). Jest również członkiem Rady Katolików Świeckich. Z zawodu jest prawnikiem. Jako radca prawny zajmuje się obsługą prawną podmiotów gospodarczych w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9