Marta odnawia Kościół

Dziś mija 110 rocznica urodzin Marty Robin, francuskiej mistyczki i stygmatyczki, która stała się duchową matką wspólnot "Ogniska Światła i Miłości" (Foyers de Charite), obecnych dziś niemal w każdym zakątku świata.

Na całym świecie istnieje ok. 80 wspólnot „Foyers de Charite”. Posługuje w nich niemal 100 kapłanów i ok. 1000 osób świeckich. Ich celem jest głoszenie Ewangelii ludziom różnych kultur i narodów. Wiele z nich prowadzi również działalność wychowawczą i edukacyjną, poprzez organizowanie przedszkoli i szkół.

A wszystko zaczęło się 10 lutego 1936 roku w Chateauneuf-de-Galaure, kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie Marty Robin  i księdza Georges'a Finet, podczas którego Marta przekazała mu słowa: "Ma ksiądz tutaj przyjechać, aby założyć pierwsze Ognisko Miłości  i głosić rekolekcje”

. W prowadzeniu rekolekcji kryje się charyzmat „Ognisk”, pokazywanie tego co jest na wyciągnięcie ręki – mówi ks. Mirosław Bielecki, ojciec duchowny wspólnoty „Ogniska Światła i Miłości” w Kaliszanach.

8 grudnia 1999 roku, Papieska Rada d.s. Świeckich zatwierdziła Statuty Ognisk. Zostały one napisane z myślą, aby ukazywać Chrystusa współczesnemu człowiekowi poprzez odwołanie się do aktualnego nauczania Kościoła.

 „Ogniska Światła i Miłości” to wspólnoty świeckich kobiet i mężczyzn, którzy pracują i dzielą z innymi życie modlitwy, dobra materialne i duchowe. Ogniskami kieruje kapłan.

- Marta Robin wskazuje na Kościół będący wspólnotą, jest wzorem poszukiwania i odnajdywania mego miejsca w Kościele, wzorem umiłowania Kościoła.  Jako świecki odnajduję moje miejsce w Kościele w realizacji powołania do ewangelizacji we współpracy z kapłanem. Marta Robin jest dla mnie wzorem takiej współpracy - mówi Sławomir Kosowski z „Ognisk” w Kaliszanach.

- Mogę powiedzieć z zachwytem, ze Marta sama jako świecka osoba pozwala odkrywać świeckim ludziom piękno tego co najprostsze w wierze. Prowadzi do  głębi rzeczy najprostszych i przez to odnawia Kościół – zauważa ks. Mirosław Bielecki.

Misją „Ognisk Światła i Miłości” jest „zapoczątkować nową Pięćdziesiątnicę Miłości, która rozpocznie odnowę Kościoła i świata”.

Do Polski dzieło dotarło w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie istnieją dwie wspólnoty: w Olszy (Archidiecezja Łódzka) oraz w Kaliszanach (Archidiecezja Lubelska).

Z okazji 110 rocznicy urodzin Marty Robin, 19 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Nieruchoma podróż Marty Robin (1902-1981)” z udziałem gości  z Francji, którzy osobiście zetknęli się z życiem i dziełem francuskiej mistyczki.

Przewidziane są wydarzenia okołokonferencyjne, m. in. film  o Marcie Robin, wystawa oraz spotkanie z osobami zaangażowanymi w dzieło Ognisk Światła i Miłości.  Konferencja odbędzie się w auli Kard. St. Wyszyńskiego KUL. Wstęp wolny.

Ogniska Światła i Miłości w Polsce:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9