„Woda żywiołem istotnym dla życia. Stworzyć podstawy dla skutecznych rozwiązań”. Taki tytuł nosi opracowanie, które na rozpoczęte dziś w Marsylii VI Światowe Forum Wody przygotowała Papieska Rada „Iustitia et Pax”.
W Forum, trwającym w tym francuskim mieście do 17 marca, obok przedstawicieli różnych instytucji prywatnych, państwowych i społecznych bierze udział delegacja Stolicy Apostolskiej.
20-stronicowe opracowanie stanowi wkład w obrady, poświęcone analizie sytuacji i długoterminowym perspektywom w kwestii niezbędnych dla ludzkości zasobów wody. W dokumencie watykańskiej dykasterii ds. pokoju i sprawiedliwości zwraca się uwagę, że mimo pewnych postępów w tej dziedzinie znacznej części ludności świata nie zagwarantowano jeszcze odpowiedniego dostępu do wody. Należy sobie życzyć lepszego gospodarowania wodą zarówno przez władze publiczne, jak przedsiębiorstwa prywatne i całe społeczeństwo. Zachęca się zatem wszystkich, by działali odpowiedzialnie, z umiarem i solidarnie, zgodnie z zasadami sprawiedliwości i pomocniczości.
Tekst wydany przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” zawiera krótki rys historyczny sformułowania i uznania prawa do wody pitnej przez wspólnotę międzynarodową. Nastąpiło to dopiero w ostatnich latach i od samego początku było tematem wypowiedzi papieskich. Dokument podaje też analizę aktualnej sytuacji dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Ponadto proponuje pewne rozwiązania wobec wyzwań, na które dotychczas nie odpowiedziano.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.