Stolica Apostolska została zaproszona do udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 50 krajów świata, odbywającym się w Tunezji pod hasłem „Przyjaciele Syrii”. Inicjatorem spotkania było tunezyjskie MSZ.
Z ramienia Watykanu wziął w nim jako obserwator abp Michael Fitzgerald, nuncjusz w Egipcie i przy Lidze Państw Arabskich. Jak podał ks. Federico Lombardi SJ, uczestnictwo Stolicy Apostolskiej w tej inicjatywie ma świadczyć o solidarności z całym syryjskim społeczeństwem oraz o trosce o pokój i stabilizację w całym regionie.
Watykański dyplomata przedstawił ponadto uczestnikom spotkania zasadnicze treści apelu w sprawie Syrii, jaki Benedykt XVI wystosował 12 lutego po modlitwie Anioł Pański. Była w nim mowa o potrzebie zaprzestania przemocy, uprzywilejowania dialogu i pojednania, w szczególności przez władze syryjskie. Benedykt XVI podkreślił też wówczas pilną potrzebę zaspokojenia słusznych aspiracji różnych nurtów społeczeństwa oraz oczekiwań wspólnoty międzynarodowej. Papież upomniał się również o prawa mniejszości, zwłaszcza chrześcijan. W sposób szczególny zaapelował o pomoc dla ofiar konfliktu.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.