„Wstań i idź, twoja wiara cię uzdrowiła"

Już po raz dwudziesty 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego

Reklama

W świątyniach sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają chorych w szpitalach. Tegoroczne obchody przebiegają po znakiem kampanii społecznej „Podaruj Kroplę Miłości”. W ten sposób Caritas Polska zachęca do honorowego krwiodawstwa. Tradycyjnie też, specjalne orędzie na Światowy Dzień Chorego wystosował papież. W tym roku Benedykt XVI poświęcił je znaczeniu „sakramentów uzdrowienia”: pokuty i namaszczenia chorych, a jego hasło brzmi: „Wstań i idź, twoja wiara cię uzdrowiła" (Łk 17, 19). Okolicznościowe przesłania do chorych skierowali także niektórzy polscy biskupi m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Modlitwy za chorych i z chorymi

Abp Wacław Depo, zwracając się do chorych w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie powiedział, że „Kościół chce dostrzegać ludzi cierpiących, i tych, którzy na co dzień służą ludziom chorym”. – Jesteśmy potrzebni sobie nawzajem przez prosty gest pomocnej dłoni. To jest nasze zadanie na dzisiaj – podkreślił metropolita częstochowski. W katedrze Świętej Rodziny modlili się chorzy i cierpiący wraz ze swymi duszpasterzami a także przedstawiciele Katolickiego Ruchu „Betel”, Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i pracownicy Caritas.

„Stać się bliźnim to nie uciekać od choroby drugiego człowieka i nie wpędzać go w samotność” – mówił biskup toruński Andrzej Suski, który przewodniczył Mszy św. w intencji chorych w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.

Jego zdaniem, dla współczesnego człowieka krzyżem może być choroba, kalectwo, trudne warunki materialne, czy niekiedy bliscy ludzie. „Jezus nie chce, byśmy stali się cierpiętnikami, ale z godnością godzili się na cierpienie wtedy, gdy jest ono nieuniknione”. Ma się to dokonywać nie w duchu udawania, że bólu nie ma, ale w łączności z krzyżem Chrystusa, który na nim przyniósł zbawienie świata – dodał bp Suski.

„Drodzy chorzy, macie szczególny udział w głoszeniu współczesnemu społeczeństwu, oddanemu kultowi młodości, piękności i fizycznej sprawności, swoistej ewangelii, ‘ewangelii cierpienia’” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w kaplicy szpitala Sióstr Boromeuszek pw. Św. Jozefa w Mikołowie w czasie Mszy św. z okazji Światowego Dnia Chorego.
Nawiązując do odczytanego w czasie Mszy św. fragmentu Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej, stwierdził: „Historia zbawienia uczy, iż dostrzeganie ludzkich problemów oraz niesienie pomocy jest specjalnością Maryi, o czym nas dobitnie przekonuje działanie Maryi w lurdzkim sanktuarium”.

Cytując słowa Listu Apostolskiego Jana Pawła II „Salvifici dolores” o Maryi, która u boku Jezusa złożyła świadectwo „ewangelii cierpienia”, abp Skworc dodał: „Drodzy chorzy! I Wy macie szczególny udział w głoszeniu współczesnemu społeczeństwu, oddanemu kultowi młodości, piękności i fizycznej sprawności, swoistej ewangelii, ‘ewangelii cierpienia’”.

Abp Skworc podziękował wszystkim, którzy zajmują się chorymi, od lekarzy i pielęgniarek zaczynając, a na wolontariuszach i posługujących w hospicjach kończąc. Porównał ich do tych, którzy pomagali Maryi w Kanie Galilejskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama