Projekt PO: In vitro nie tylko dla małżeństw

W lutym PO złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczącej in vitro. Projekt dopuszcza in vitro nie tylko dla małżeństw, zezwala też na mrożenie zarodków (ale nie na ich niszczenie lub selekcję). Nie ma w nim natomiast mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

"Refundacja to jest następny krok. Jeżeli określimy, na jakich zasadach w Polsce jest stosowane in vitro, że są kliniki, które mają certyfikaty, pozostają pod specjalną kontrolą, to wtedy z czystym sumieniem możemy mówić o dalszym kroku, czyli o refundacji, która będzie zależna od zasobności budżetu. Nie można dawać pieniędzy, kiedy nie jest uporządkowany system. Chodzi o to, żeby ludzie, którzy decydują się na in vitro, czuli się bezpiecznie" - powiedziała PAP wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej zdaniem są szanse, aby Sejm uchwalił projekt jeszcze w tym roku.

Projekt nie ogranicza in vitro tylko do małżeństw. "In vitro ma być dostępne dla tych, którzy przeszli wszystkie inne procedury leczenia. Nie chcemy, żeby in vitro było metodą na zawołanie. Ma być stosowane wtedy, jeśli inne metody leczenia zawiodą" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Projekt pozwala na mrożenie zarodków, ale nie na ich selekcję. "Zarodek może być mrożony, ale nie może być niszczony, nie zgadzamy się też na selekcję zarodków. Mrożenie traktujemy jako chronienie zarodka, bo nie niszczy ono potencjalnych możliwości rozwoju" - mówiła.

Ustawa - w kształcie proponowanym przez zespół Kidawy-Błońskiej - nie przesądza, ilu próbom in vitro mogą poddać się pacjenci. "O tym decyduje lekarz. Ale w dzisiejszych czasach medycyna poszła bardzo do przodu, tych prób jest zdecydowanie mniej, potrzeba też mniej zarodków" - przekonywała wiceprzewodnicząca klubu PO.

Do projektu są teraz nanoszone poprawki. "Są rzeczy, które należy poprawić, żeby projekt był bardziej spójny. Te prace są teraz wykonywane, po feriach sejmowych chcemy projekt złożyć" - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

Pytana, kiedy można się spodziewać głosowania nad projektem, Kidawa-Błońska powiedziała: "W poprzedniej kadencji prace trwały rok. Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, po lewej stronie część osób pracowała już nad tym zagadnieniem. Sądzę, że powinniśmy teraz ten czas o połowę skrócić".

Niewykluczone, że partyjni konserwatyści zgłoszą - jako konkurencyjny - dużo bardziej restrykcyjny, powstały również w poprzedniej kadencji, projekt autorstwa obecnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Gowin ograniczał in vitro tylko do małżeństw, nie przewidywał też mrożenia zarodków (proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

"Nie poparłbym projektu pani Kidawy-Błońskiej" - powiedział PAP białostocki poseł PO Jacek Żalek. Zadeklarował, że on sam jest przeciwnikiem metody in vitro. "Są metody skuteczniejsze, związane z naprotechnologią. Wielu zabiegów in vitro można by uniknąć, gdyby poddać pacjentów właściwemu leczeniu i diagnostyce" - podkreślił polityk PO. Żalek ocenił też, że metoda in vitro służy "lobby medycznemu". Zamrażanie zarodków nazwał zaś "bawieniem się w demiurgów".

Niewykluczone, że partyjni konserwatyści zdecydują się złożyć - jako alternatywny dla projektu Kidawy-Błońskiej - właśnie projekt Gowina. "To naturalna alternatywa - a skrzydło konserwatywne w Platformie liczy około 60-80 osób" - oceniły w rozmowie z PAP źródła w PO.

Sprawą in vitro zajmował się parlament poprzedniej kadencji. Do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trafiło kilka projektów dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne; zostały one zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO), posła Bolesława Piechę (PiS), Marka Balickiego i Joannę Senyszyn (oboje SLD).

Ostatecznie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły przygotowany przez podkomisję projekt zakładający tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par. Ponieważ kadencja parlamentu dobiegła końca, projekt nie trafił już pod obrady Sejmu.

W grudniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że w tej kadencji parlamentu dojdzie do uznania in vitro za jedną ze skutecznych metod leczenia niepłodności. "Mój pogląd na ten temat jest znany. Uważam, że najpierw potrzebne są przepisy w tej sprawie, bo Polska jest jednym z ostatnich krajów nie mających uregulowanej tej kwestii. Potem będzie mogła być mowa o refundacji" - powiedział minister.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO, PO, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • życzliwy
  21.01.2012 00:06
  znam osoby,które już poddały się in vitro - dwa, trzy razy i bez efektu. Do dzisiaj nie potrafią poradzić sobie ze swoją psychiką
  Niech Ci ograniczeni umysłowo posłowie z PO przestaną promować takie idiotyczne rozwiązania
 • Profesor
  21.01.2012 09:46

  do osoby o dziwacznym loginie: "do ludka":
  Ty zupełnie nie rozumiesz 8 przykazania i nie wiesz o co w nim chodzi. W sposób absurdalny insynuujesz ludkowi o bluźnierstwie. Bluźnierstwo odnosi się do 1 przykazania. To pokazuje Twoją słabiutką wiedzę religijną i brak rozwoju duchowego. Niestety. Wykroczenie przeciwko 8 przykazaniu jest obmową, pomówieniem, oszczerstwem, ale nie bluźnierstwem. Wytonuj i wyluzuj człowieku. Zostaw swoją agresję i złość na boku.
  I proszę: NIE KŁAM W SPRAWIE IN VITRO I NAPROTECHNOLOGII, BO CIĘŻKO GRZESZYSZ I BĘDZIESZ OSĄDZONY PRZEZ BOGA. To Ty insynuując ludkowi kłamstwo popełniasz grzech przeciw 8 przykazaniu. Przemyśl to i wyciagnij wnioski. Robisz dokładnie to, co zarzucasz innym.

 • pewniak
  21.01.2012 13:12
  Każda metoda dobrowolnej prokreacji jest godna pochwały i za kikanaście lat hiererchia kościoła będzie wstydliwie milczała nt. zwalczania metody in vitro.
 • Wyborca Tuska
  26.01.2012 13:37
  Będzie tak, jak zdecydują wybrańcy Narodu. A ci zdecydują, że metoda in vitro będzie możliwa, być może również nie tylko dla małżeństw, i zapewne bez refundacji z budżetu panstwa. Ale już dziś samorząd Częstochowy zaplanował środki finansowe na refundację in vitro.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7