Młoda twarz Kościoła

Do zaangażowania w dzieło nowej ewangelizacji zachęcał kard. Stanisław Dziwisz młodzież zgromadzoną na wspólnym kolędowaniu w bazylice mariackiej.

Reklama

Kard. Dziwisz spotkał się 15 stycznia z młodzieżą z duszpasterstw akademickich archidiecezji krakowskiej na wspólnym kolędowaniu w bazylice mariackiej, a także symbolicznie przełamał się z młodzieżą opłatkiem.

„To wy jesteście młodą twarzą Kościoła. To wy współtworzycie chrześcijańskie i pełne nadziei oblicze miasta. Ma ono wspaniałą przeszłość, ale również dzięki wam tętni życiem i stanowi przestrzeń, w której wykuwa się przyszłość” – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że czas studiów jest czasem inwestowania i formacji intelektualnej. Zdaniem hierarchy powinien to być równocześnie czas formacji ludzkiej, czyli formacji serca. „Sekretem tej formacji jest paradoksalna prawda, że odnajdujemy w pełni samych siebie i sens naszego życia dopiero wtedy, gdy nie żyjemy dla siebie” – zaznaczył metropolita krakowski. „Idąc tym tropem odkrywamy prawdę, że jesteśmy stworzeni do miłości, do uczynienia z siebie daru dla innych, i ostatecznie dla Boga. To jest mądrość i przepis na sensowne i szczęśliwe życie. To jest przepis na dojrzałe chrześcijaństwo” – dodał.

Według kardynała wielu ludzi usprawiedliwia swój brak zaangażowania w sprawy wiary brakiem czasu, pośpiechem, licznymi zajęciami. I dodał, że czas ofiarowany bezinteresownie Bogu i ludziom zostawia w sercu niepowtarzalny ślad szczęścia, pozwala doświadczyć upragnionego piękna. „Czyż tak przeżywana wiara nie jest lekarstwem na „znużenie bycia chrześcijaninem, którego doświadczamy w Europie”, a także w naszych polskich środowiskach?” – pytał kard. Dziwisz.

Zwracając się do młodych, metropolita powiedział, że potrzeba entuzjazmu wiary, również w kontekście szerzącego się sekularyzmu, czyli koncepcji takiego życia, jakby Bóg nie istniał. „Człowiek wtedy zawieszony jest w próżni, odcięty od korzeni i źródeł. Pozbawiony najważniejszego punktu odniesienia, sam decyduje o tym, co jest dobre, a co złe, wybierając relatywizm moralny” – zwrócił uwagę kardynał.
Jego zdaniem potrzeba entuzjazmu wiary także wtedy, gdy spotykamy się z niechęcią czy wrogością wobec Kościoła, gdy słyszymy hasło: „Chrystus tak, Kościół nie”. „A przecież nie ma Chrystusa bez Kościoła. Sami widzimy nasze słabości i grzechy, wyznajemy je i nawracamy się” – mówił hierarcha.

„Bądźcie i wy wiarygodnymi świadkami Jezusa i Jego Ewangelii w środowisku akademickim. To środowisko potrzebuje pilnie nowej ewangelizacji. Tylu waszych kolegów i koleżanek żyje na marginesie Kościoła i wiary albo nie ma z nią nic wspólnego” – apelował kard. Dziwisz. „Czy chcemy się z tym pogodzić? Czy chcemy się zamknąć spokojnie w naszych duszpasterstwach akademickich? Czy nie chcemy być misyjni?” – pytał.
„Nie podsuwam gotowych rozwiązań. To wy, dzięki waszej młodzieńczej wrażliwości i wyobraźni, możecie znaleźć sposoby dotarcia do tych, którzy nie znają Jezusa albo znają Go w niewystarczającym stopniu” – podkreślił kardynał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama