Indyjskie sanktuarium maryjne w Velankanni obchodzi w tym roku 50-lecie wyniesienia go do rangi bazyliki mniejszej. Bł. Jan XXIII nadał mu ten tytuł 3 listopada 1962 r.
W związku z rocznicą trwać będą przez cały rok, aż do 31 grudnia 2012 r., obchody jubileuszowe. Codziennie wznosić się tam będzie modlitwy w intencji dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego, a także za miejscowych wiernych i duchowieństwo oraz za dobroczyńców sanktuarium. Z okazji Roku Jubileuszowego planuje się budowę nowego, wielkiego kościoła, mogącego pomieścić ponad 15 tys. osób.
Velankanni znajduje się w stanie Tamil Nadu na południowym wschodzie Indii. Matka Boża miała się tam ukazać w XVI stuleciu. W miejscu objawień zbudowano wtedy kaplicę. W XVII wieku portugalscy marynarze, którzy zagrożeni rozbiciem okrętu wzywali pomocy Maryi i szczęśliwie dobili do brzegu, wznieśli tam kościół, później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie ma on formę neogotycką. W 2002 r. bł. Jan Paweł II nazwał Velankanni „dalekowschodnim Lourdes”. Trzy lata później sanktuarium ucierpiało wskutek tsunami. Zginęło tam wtedy kilkaset osób, ale ci, którzy szukali schronienia w kaplicy Matki Bożej, uratowali się. Od tego czasu wzrosła liczba pielgrzymów, wśród których są nawet wyznawcy innych religii.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.