Tytuł honorowego obywatela Rudy Śląskiej odebrał w czwartek abp Damian Zimoń. Arcybiskup pod koniec listopada odszedł na emeryturę po 26 latach kierowania śląskim Kościołem.
Podczas uroczystej sesji rudzkiej rady miasta jej przewodniczący Jarosław Wieszołek podkreślał m.in., że honorowe obywatelstwo Rudy Śląskiej otrzymał człowiek o uznanym autorytecie moralnym.
"Dla wielu z nas jest wasza ekscelencja wzorem. W czasie swojej długoletniej posługi zawsze był ksiądz arcybiskup blisko ludzi: odważnie i konsekwentnie bronił tych, którzy pomocy potrzebowali; głośno przypominał o fundamentalnych dla rozwoju społeczeństwa aspektach" - akcentował Wieszołek.
Dodał, że 27 lat posługi abpa Zimonia przypadło na okres ważnych dla kraju zmian. Metropolita katowicki - zaznaczył Wieszołek - brał w nich aktywny i rozważny udział, wspierając ludzi niezależnie od wyznania i poglądów. Jednocześnie wiele uwagi poświęcał rodzinom, mówiąc że "rodzina to jeden z najwspanialszych pomysłów Pana Boga".
Wieszołek dziękował też arcybiskupowi Zimoniowi za głoszenie ewangelii pracy - przypominanie, że praca to nie tylko źródło utrzymania, ale też droga duchowego rozwoju.
Sam uhonorowany mówił w czwartek m.in., że cieszy się z honorowego obywatelstwa miasta, bo uznaje je za zbliżające wiernych z biskupem.
O nagrodzeniu b. metropolity katowickiego honorowym obywatelstwem miasta rudzcy radni zdecydowali 25 listopada. W uzasadnieniu uchwały przypomniano, że w 1996 r. ówczesna rada miasta wyraziła wolę, by patronką Rudy Śląskiej została św. Barbara - z uwagi na kult i cześć, jaką ta patronka m.in. górników, cieszy się wśród mieszkańców. Abp Zimoń zatwierdził wtedy ten wybór i przekazał jego uznanie podczas mszy 6 czerwca 1998 r. w rudzkim kościele św. Barbary.
Zgłaszająca projekt uchwały prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic mówiła w listopadzie m.in., że miasto w 2012 r. będzie obchodzić 14. rocznicę tego wydarzenia i że będzie to "kolejna okazja do podziękowania abp. Zimoniowi za patronkę.
W ostatnich tygodniach abp Zimoń odebrał też nadaną mu przez radnych wojewódzkiego sejmiku złotą odznaką honorową za wybitne zasługi dla woj. śląskiego. W maju tytuł honorowego obywatela otrzymał w Katowicach.
Następcą abp. Zimonia został pochodzący z Rudy Śląskiej biskup tarnowski Wiktor Skworc - w przeszłości bliski współpracownik abp. Zimonia i katowicki wikariusz generalny Archidiecezji Katowickiej.
Abp Damian Zimoń urodził się w 1934 r. w Niedobczycach koło Rybnika w rodzinie górniczej. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. w Katowicach. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, gdzie doktoryzował się w 1977 r. Biskupem katowickim został w 1985 r., a arcybiskupem metropolitą katowickim - 1992 r.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.