Meksyk: Sukces peregrynacji relikwii Jana Pawła II

Wielkim sukcesem wiary nazwali biskupi Meksyku peregrynację relikwii bł. Jana Pawła II po tym kraju.

Ampułka z krwią Papieża odwiedziła wszystkie 91 diecezji, a w uroczystościach wzięło udział aż 27 mln ludzi. Peregrynacja rozpoczęła się w sierpniu, a zakończyła w stolicy kraju 15 grudnia. W czasie Mszy konkludującej pielgrzymkę podkreślono, że jej celem było „wspólne wołanie do Boga o pokój w tym trudnym dla Meksyku czasie”. Statystyki są bezlitosne. W ciągu minionych pięciu lat w wyniku walk karteli narkotykowych zginęło co najmniej 40 tys. ludzi. Relikwie Jana Pawła II dotarły m.in. do Ciudad Juárez, czyli jednego z najbardziej niebezpiecznych miast świata.
„Relikwia, wraz ze specjalnie wykonaną na tę okazję figurą ukazującą Jana Pawła II na marach, przewożona była z miasta do miasta specjalnym samochodem eskortowanym przez wojsko i policję. Na rogatkach poszczególnych miast relikwie witane były przez przedstawicieli władz kościelnych i cywilnych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sławomir Oder, który jako postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II uczestniczył w niektórych etapach peregrynacji nazwanej „szóstą pielgrzymką Jana Pawła II do Meksyku”.

„Ta peregrynacja przypominała do złudzenia przejazd Papieża w czasie pielgrzymek: ulice były udekorowane flagami i kolorowymi balonami, na powitanie dzwoniły kościelne dzwony, wzdłuż trasy stały szpalery wiwatujących, śpiewających i modlących się ludzi. Miało się wrażenie, że naprawdę trwa kolejna pielgrzymka Jana Pawła II, którego okrzyknięto «Meksykańskim Papieżem»” – podkreśla ks. Oder. Wskazuje, że szczególny charakter miało nawiedzenie relikwii w jednej z diecezji na północy Meksyku, gdzie szczególnie odczuwalny jest problem walki między gangami handlarzy narkotyków. „Społeczeństwo, które jest już bardzo zmęczone tą sytuacją zorganizowało biały marsz. Wszyscy, którzy witali Jana Pawła II, byli ubrani na biało, podkreślając w ten sposób pragnienie pokoju, odnowy i oczyszczenia. To były łaski, o które szczególnie proszono w czasie pielgrzymowania papieskich relikwii” – mówi ks. Oder. Jak zauważa postulator, w czasie pielgrzymki wyzwolił się ogromny potencjał modlitwy i dokonało się wiele uzdrowień zarówno duchowych, jak i fizycznych.

Kolejnym zapalnym punktem globu, który już w styczniu nawiedzą relikwie krwi bł. Jana Pawła II, będzie Kolumbia, a następnym Nigeria, gdzie wciąż dochodzi do napięć na tle religijnym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9