Gorszącymi i niezrozumiałymi nazwał kard. Józef Glemp próby usuwania krzyża z przestrzeni publicznej, w tym polskiego parlamentu. „W parlamencie waży się dobro ludzi i kraju – jakże można myśleć o dobru i sprawiedliwości, jeśli zapomni się o wartościach, które przynosi Chrystus?” – pytał 18 grudnia w Gnieźnie prymas senior.
Kard. Glemp gościł w gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana, gdzie przewodniczył Mszy św. i poświęcił nadstawę ołtarza bocznego będącą wotum za beatyfikację papieża Jana Pawła II i kończący się Rok Prymasa Tysiąclecia. W homilii przypomniał troskę i staranie kard. Wyszyńskiego w powstanie kościoła na gnieźnieńskim Osiedlu Grunwaldzkim. „Prymas Tysiąclecia dbał, by oczekiwanie na Boga było wciąż żywe i cierpiał, gdy ludzie nie mieli świątyń” – mówił hierarcha.
Prymas senior nawiązał także do kończącego się Adwentu i przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. „Dziś nasze oczekiwanie na Boże Narodzenie koncentruje się na sprawach nieważnych. Mikołaje, paczki, choinki i karpie zaprzątają nas tak bardzo, że przyjście Jezusa Chrystusa pozostaje niezauważone. Tymczasem to właśnie ono jest wydarzeniem największym i najważniejszym” – podkreślił kard. Glemp.
Odniósł się także do prób usuwania krzyża z przestrzeni publicznej oraz dyskusji wokół jego obecności w Sejmie. „Bóg jest wśród nas! Dziwię się żądaniom usunięcia krzyża z polskiego parlamentu, takie próby są gorszące i nierozumne. W parlamencie waży się dobro ludzi i kraju – jakże można myśleć o dobru i sprawiedliwości, jeśli zapomni się o wartościach, które przynosi Chrystus?” – podkreślił.
Kard. Glemp złożył również świąteczne życzenia mieszkańcom parafii i wszystkim gnieźnianom, a na zakończenie Mszy św., w obecności Kapituły Prymasowskiej, dokonał poświęcenia nowej nastawy ołtarzowej. Na mozaice w bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej z biskupim zawołaniem kard. Wyszyńskiego: „Soli Deo per Mariam” oraz wizerunek bł. Jana Pawła II z jego herbem i zawołaniem: „Totus Tuus”.
Podczas Mszy św. modlono się również w intencji głównego celebransa obchodzącego 18 grudnia 82. rocznicę urodzin. Zgodnie z długoletnią tradycją, kard. Glemp świętował urodziny w Inowrocławiu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W sobotę, 17 grudnia, prymas senior uczestniczył w urodzinowej gali zorganizowanej w inowrocławskim Teatrze Miejskim. Podczas uroczystości wręczył statuetkę „Ku Chwale” przyznawaną zasłużonym mieszkańcom ziemi inowrocławskiej. W tym roku otrzymał ją prof. Jerzy Pietrzak – regionalista, badacz polskiego parlamentaryzmu oraz dziejów Kościoła. Wieczorem kard. Glemp odprawił Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony.
Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. i w jego bliskości spędził dzieciństwo i młodość. Mieszkał wraz z rodzicami w pobliskiej miejscowości Rycerzewo. Przed wojną uczęszczał do Szkoły Powszechnej w niedalekim Kościelcu Kujawskim. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w inowrocławskim Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Kard. Glemp kiedy tylko może odwiedza rodzinne strony. Od 27 lat spędza w Inowrocławiu rocznicę urodzin. Jak mówi, pragnie w ten sposób uczcić „swój początek” i podziękować za dar życia.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.