Włosi muszą się dziś nauczyć skromnego stylu życia. Ponownie odkryć, co tak naprawdę liczy się w życiu. Nie uczynią tego jednak bez Ewangelii – uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Abp Rino Fisichella odniósł się w ten sposób do oszczędnościowego planu włoskiego rządu, który przewiduje radykalne zaciskanie pasa, by uchronić kraj przed bankructwem. Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii aktualny kryzys to dobra okazja do głoszenia Ewangelii, ukazywania piękna i prostoty chrześcijańskiego życia.
Do zmiany stylu życia wezwał też Włochów metropolita Mediolanu, a zatem gospodarczej stolicy kraju. Przewiduje on, że Italia nie powróci już do dobrobytu ostatnich dziesięcioleci. W istocie było to życie na kredyt, beztroskie korzystanie z tego, na co jeszcze nie zarobiliśmy – uważa kard. Angelo Scola. W jego przekonaniu żadne zewnętrzne okoliczności nie umniejszą winy samych Włochów. Kryzys nie byłby możliwy, gdyby nie natrafił na sprzyjające warunku w postaci powszechnego braku odpowiedzialności.
Na temat rządowych reform wypowiedział się również włoski episkopat. Zarzucił on nowemu gabinetowi, że zbyt mało zajmuje się odrodzeniem gospodarki, koncentrując się niemal wyłącznie na finansach. Oszczędności są niezbędne, ale trzeba je było przedstawić razem z programem odnowy gospodarczej – oświadczył abp Giancarlo Bregantini, przewodniczący komisji episkopatu ds. problemów społecznych i pracy. Zaapelował on ponadto do rządu o równie radykalną, co oszczędności, politykę prorodzinną.
„Chrześcijanie, mimo trudności, są integralną częścią społeczeństw Bliskiego Wschodu".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.