Adwent okresem ciszy

Do ożywiania obecności wiary we współczesnym świecie zachęcił papież dziękując za wczorajszy koncert adwentowy i projekcję filmu o bawarskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W watykańskiej Sali Klementyńskiej wykonano między innymi alpejskie oratorium o Bożym Narodzeniu oraz pieśni adwentowe pochodzące z rodzinnych stron Papieża.
Ojciec Święty zaznaczył, że w jego ojczyźnie Adwent jest nazywany „okresem ciszy”, gdyż przyroda jakby zasypia, ziemia pokryta jest śniegiem a w świecie wiejskim praca ogranicza się do zajęć domowych. Wszyscy gromadzą się w domu. Jego cisza w wierze staje się oczekiwaniem Pana, radością z Jego obecności. Z tej atmosfery rodzą się zaprezentowane podczas wczorajszego koncertu melodie czy tradycje uobecniające poniekąd „niebo na ziemi”. Papież zauważył, że dzisiaj Adwent staje się często czymś wręcz przeciwnym: okresem szczególnej aktywności, ożywionego kupowania prezentów czy produktów potrzebnych do świątecznych posiłków. Jednak jak widać ludowe tradycje nie zaniknęły, przeciwnie – zostały odnowione, pogłębione, dostosowane do współczesności. Tworzą w ten sposób wyspy dla duszy, wyspy dla Pana. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że jest to bardzo istotne. Podziękował wszystkim, którzy powracają do tych tradycji, uobecniając rzeczywistość wiary w dzisiejszym świecie. Papież ma nadzieję, że także w przyszłości trwać będzie ta siła wiary, jej widzialność, pomagając w wychodzeniu na spotkanie Pana.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8