Niemcy: zabójcze unijne dotacje

Niemiecki biskup Gebhard Fürst zażądał wstrzymania dotacji przez Unię Europejską na badania z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych. W środę Komisja Europejska postanowiła o budżecie 80 miliardów euro na kolejne tego typu badania w latach 2014-2020.

Ordynariusz diecezji Rottenburg-Stuttgart, który jednocześnie przewodniczy podkomisji bioetycznej w niemieckim episkopacie, powołał się na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 października 2011 r., którym zakazano patentowania komórek macierzystych z ludzkich embrionów.

Biskup Fürst wskazał na orzeczenie sędziów Trybunału: jeżeli dla pozyskania komórek macierzystych niszczone są embriony, to narusza to godność człowieka. W tym samym orzeczeniu określono też definicję ludzkiego embrionu, którym jest każda komórka jajowa od momentu jej zapłodnienia.

Według bp. Fürsta Komisja Europejska wspierająca finansowo badania embrionalne w krajach członkowskich nie stosuje się do orzeczenia Trybunału. „Badania medyczne – powiedział na spotkaniu z europosłami w Brukseli bp Fürst – powinny zawsze być poddane kontroli, czy służą życiu i zdrowiu człowieka. Dotychczasowe zapewnienia naukowców, jakoby badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi były wielką szansą dla osób bezdzietnych, okazały się bezpodstawne”. Przewodniczący podkomisji bioetycznej niemieckiego episkopatu nazwał tego typu terapię „historią porażki”, o której nie mówi się opinii publicznej. Tymczasem „większą nadzieję rokują badania nad tzw. dorosłymi komórkami macierzystymi” – powiedział biskup Stuttgartu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9