Z nadzieją patrzymy w przyszłość

Ta nowa sytuacja bardzo przypomina pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które żyły w czasach prób; utrzymali wiarę poprzez ustawienie Chrystusa w centrum swojego życia. To jest ten sam zmartwychwstały Chrystus mówiący do nas dzisiaj: „Czemu się martwicie? I czemu wątpliwości powstają w waszych sercach? Oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata." - piszą biskupi Północy do wiernych po podziale kraju.

„Ja, Pan, jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was, zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie."(Jer 29,11)

To jest posłanie katolickich biskupów Republiki Sudanu , zgromadzonych na konferencji sekretariatu biskupów katolickich  w Chartum od 13 do 16 lipca 2011, do wiernych archidiecezji Khartum i diecezji El Obeid. Spotkanie to odbyło się po politycznym wydarzeniu 8 lipca, kiedy Południowy Sudan formalnie oddzielił się od Sudanu Północnego. Podział Sudanu na dwa suwerenne państwa nie był łatwą podróżą. Dwa narody, Republiki Południowego Sudanu i Republiki Sudanu  mierzą się z dużym wyzwaniem budowy nowej relacji i pozytywnej odpowiedzi na nową sytuację. Prosimy chrześcijan Republiki Sudanu Południowego o nieustanną modlitwę i pracę przy budowie mocnych fundamentów państwowości w ich kraju. My również nie ustawajmy w modlitwie o zakończenie pokojowej transformacji w obu republikach i mamy nadzieję, że znajdzie się polityczne rozwiązanie dla ciągle nierozwiązanych kwestii. Mimo wielu trudności, z nadzieją patrzymy w przyszłość jako uczniowie Chrystusa w tej nowej sytuacji politycznej.

Doceniamy ostatnie przesłanie i zaproszenie do nowego początku Prezydenta Republiki, Omera Achmeda Beshira w jego wystąpieniu w Parlamencie we wtorek 12 lipca 2011. Powiedział tam: „Wchodzimy w nowy etap naszej historii, Drugiej Republiki, istnieje potrzeba nowej konstytucji i wszyscy czujmy się zaproszeni do udziału w tym procesie." Jest to pozytywny krok i zapewnienie ze strony Prezydenta, znak pojednania i apel do uzdrowienia ran oraz prośba do każdego obywatela o podniesienie się z popiołów  naszej przeszłości i kształtowania przyszłości pokoju , w duchu godności i równości dla wszystkich.

Nasze serca krwawią, kiedy myślimy o braciach i siostrach  ciągle jeszcze cierpiących w południowym Kordofanie i Abyei wskutek przemocy w połączeniu z  politycznymi aspiracjami. Mamy nadzieję, że ostatnie próby rozwiązania konfliktu okażą się skuteczne.

Mamy też nadzieję, że umowa pokojowa podpisana 14 lipca w Doha między rządem Sudanu a Ruchem Wolności i Sprawiedliwości przyczyni się  do zakończenia długiego cierpienia ludu Darfuru.

W tym czasie zmian, wzywamy naszych współpracowników pastoralnych do traktowania go jako szansy na duchową odnowę i na wzmocnienie ducha jedności, współpracy, wzajemnego wsparcia i  dzielenia się zasobami naturalnymi i ludzkimi.  Ta nowa sytuacja bardzo przypomina  pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które żyły w czasach prób; utrzymali wiarę poprzez ustawienie Chrystusa w centrum swojego życia. To jest ten sam zmartwychwstały Chrystus mówiący do nas dzisiaj: „Czemu się martwicie? I czemu wątpliwości powstają w waszych sercach? Oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata." (Lk 24, 38; Mt 28,20)

W tym nowym wyzwaniu, potrzebujemy gruntownego programu odnowy z inicjatywami pastoralnymi, aby pobudzić powołania, z formacją nowych katechistów i chrześcijańską rodzinną edukacją naszych dzieci. Drodzy bracia i siostry, kościół nadal nosi mandat ewangelizacji i troski o ludzi, gdziekolwiek żyją w tym  wielkim kraju, który był świadkiem wielu cudów i zainspirował wielu z nas do bycia misjonarzami dla innych.

Do nas należy odpowiedź na nowe szanse, aby wzmocnić i towarzyszyć naszym wiernym w ich życiu duchowym. Ale ta odpowiedź może nastąpić tylko wspólnotowo, poprzez zaangażowanie i współpracę z naszymi kościołami siostrzanymi i w dialogu z innymi religiami. Istnieje wielka potrzeba współpracy w kształtowaniu nowej konstytucji. Bóg pobłogosławi nas swoim pokojem, jeśli otworzymy nasze serca na przebaczenie i pojednanie.

Na zakończenie, oddajemy się w opiekę Matce Bożej, Królowej Pokoju, Św. Bakhicie, Św. Danielowi Komborni do wstawiania się za nami, abyśmy przeżyli ten czas w pokoju i nadziei.

Z serca Wam błogosławimy

Gabriel Cardinal Zubeir Wako, arcybiskup Chartum i Przewodniczący Konferencji Biskupów
Daniel Adwok Kur, biskup pomocniczy Khartum
Michael Didi Adgum, biskup pomocniczy El- Obeid

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6