Ta nowa sytuacja bardzo przypomina pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które żyły w czasach prób; utrzymali wiarę poprzez ustawienie Chrystusa w centrum swojego życia. To jest ten sam zmartwychwstały Chrystus mówiący do nas dzisiaj: „Czemu się martwicie? I czemu wątpliwości powstają w waszych sercach? Oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata." - piszą biskupi Północy do wiernych po podziale kraju.
„Ja, Pan, jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was, zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie."(Jer 29,11)
To jest posłanie katolickich biskupów Republiki Sudanu , zgromadzonych na konferencji sekretariatu biskupów katolickich w Chartum od 13 do 16 lipca 2011, do wiernych archidiecezji Khartum i diecezji El Obeid. Spotkanie to odbyło się po politycznym wydarzeniu 8 lipca, kiedy Południowy Sudan formalnie oddzielił się od Sudanu Północnego. Podział Sudanu na dwa suwerenne państwa nie był łatwą podróżą. Dwa narody, Republiki Południowego Sudanu i Republiki Sudanu mierzą się z dużym wyzwaniem budowy nowej relacji i pozytywnej odpowiedzi na nową sytuację. Prosimy chrześcijan Republiki Sudanu Południowego o nieustanną modlitwę i pracę przy budowie mocnych fundamentów państwowości w ich kraju. My również nie ustawajmy w modlitwie o zakończenie pokojowej transformacji w obu republikach i mamy nadzieję, że znajdzie się polityczne rozwiązanie dla ciągle nierozwiązanych kwestii. Mimo wielu trudności, z nadzieją patrzymy w przyszłość jako uczniowie Chrystusa w tej nowej sytuacji politycznej.
Doceniamy ostatnie przesłanie i zaproszenie do nowego początku Prezydenta Republiki, Omera Achmeda Beshira w jego wystąpieniu w Parlamencie we wtorek 12 lipca 2011. Powiedział tam: „Wchodzimy w nowy etap naszej historii, Drugiej Republiki, istnieje potrzeba nowej konstytucji i wszyscy czujmy się zaproszeni do udziału w tym procesie." Jest to pozytywny krok i zapewnienie ze strony Prezydenta, znak pojednania i apel do uzdrowienia ran oraz prośba do każdego obywatela o podniesienie się z popiołów naszej przeszłości i kształtowania przyszłości pokoju , w duchu godności i równości dla wszystkich.
Nasze serca krwawią, kiedy myślimy o braciach i siostrach ciągle jeszcze cierpiących w południowym Kordofanie i Abyei wskutek przemocy w połączeniu z politycznymi aspiracjami. Mamy nadzieję, że ostatnie próby rozwiązania konfliktu okażą się skuteczne.
Mamy też nadzieję, że umowa pokojowa podpisana 14 lipca w Doha między rządem Sudanu a Ruchem Wolności i Sprawiedliwości przyczyni się do zakończenia długiego cierpienia ludu Darfuru.
W tym czasie zmian, wzywamy naszych współpracowników pastoralnych do traktowania go jako szansy na duchową odnowę i na wzmocnienie ducha jedności, współpracy, wzajemnego wsparcia i dzielenia się zasobami naturalnymi i ludzkimi. Ta nowa sytuacja bardzo przypomina pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które żyły w czasach prób; utrzymali wiarę poprzez ustawienie Chrystusa w centrum swojego życia. To jest ten sam zmartwychwstały Chrystus mówiący do nas dzisiaj: „Czemu się martwicie? I czemu wątpliwości powstają w waszych sercach? Oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata." (Lk 24, 38; Mt 28,20)
W tym nowym wyzwaniu, potrzebujemy gruntownego programu odnowy z inicjatywami pastoralnymi, aby pobudzić powołania, z formacją nowych katechistów i chrześcijańską rodzinną edukacją naszych dzieci. Drodzy bracia i siostry, kościół nadal nosi mandat ewangelizacji i troski o ludzi, gdziekolwiek żyją w tym wielkim kraju, który był świadkiem wielu cudów i zainspirował wielu z nas do bycia misjonarzami dla innych.
Do nas należy odpowiedź na nowe szanse, aby wzmocnić i towarzyszyć naszym wiernym w ich życiu duchowym. Ale ta odpowiedź może nastąpić tylko wspólnotowo, poprzez zaangażowanie i współpracę z naszymi kościołami siostrzanymi i w dialogu z innymi religiami. Istnieje wielka potrzeba współpracy w kształtowaniu nowej konstytucji. Bóg pobłogosławi nas swoim pokojem, jeśli otworzymy nasze serca na przebaczenie i pojednanie.
Na zakończenie, oddajemy się w opiekę Matce Bożej, Królowej Pokoju, Św. Bakhicie, Św. Danielowi Komborni do wstawiania się za nami, abyśmy przeżyli ten czas w pokoju i nadziei.
Z serca Wam błogosławimy
Gabriel Cardinal Zubeir Wako, arcybiskup Chartum i Przewodniczący Konferencji Biskupów
Daniel Adwok Kur, biskup pomocniczy Khartum
Michael Didi Adgum, biskup pomocniczy El- Obeid
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.