Watykan poważnie podchodzi do swojej „zielonej rewolucji”: zainstalowano tam pierwszych 35 elektrycznych stacji ładowania dla samochodów służbowych i prywatnych – poinformował portal biopianeta.it 6 sierpnia.
Pokornie uczmy się na błędach przeszłości, aby ich nie powtarzać – napisał abp Tarcisio Isao Kikuchi w przesłaniu z okazji 79. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku i na Nagasaki trzy dni później. Przewodniczący konferencji episkopatu Japonii zaprosił tamtejszych katolików do dziesięciodniowej modlitwy o pokój.
Potrójna złota medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, 27-letnia amerykańska Simone Biles jest gorliwą katoliczką – donosi dwutygodnik „National Catholic Register”.
Siostra Józefa Słupiańska jest jedną z postaci przedstawionych na wystawie „Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”, która została otwarta w Warszawie. Przygotowała ją Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
„Mamy nadzieję, że wolna wola Wenezuelczyków zostanie wysłuchana i zwycięży sumienie oraz pragnienie służby” – podkreśla wiceprzewodniczący wenezuelskiego episkopatu wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za ten południowoamerykański kraj. Bp Mario Moronta Rodríguez zauważa, że po kontestowanych wyborach prezydenckich panuje niepokój o przyszłość i obawa przed dalszą eskalacją przemocy.
List prefekta Dykasterii Nauki Wiary z okazji święta Matki Bożej Dobrego Zdrowia w Vailankanni, w Indiach: „wiele jest duchowych owoców, z których korzystają pielgrzymi, nawet niechrześcijanie. Ci, którzy nie mogą przyjąć sakramentów, nie są pozbawieni pocieszenia Matki Jezusa”. Uznanie papieża dla tego miejsca wiary.
44. Piesza Pielgrzymka Krakowska pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" wyruszyła we wtorek z Wawelu na Jasną Górę. Idzie w niej ok. 6,5 tys. osób, które do celu dotrą 11 sierpnia.
Przyszłość Kościoła nie zależy od liczby wiernych, ale od jakości wiary i świadectwa tych, którzy do niego należą - powiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
W tym roku Jasna Góra spodziewa się rekordowej liczy pątników.
„Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.
Przyzywamy wstawiennictwa Maryi za Rzym i za cały świat, zwłaszcza w intencji pokoju – powiedział dziś Franciszek podczas nieszporów w Bazylice Matki Bożej Większej na uroczystości Matki Bożej Śnieżnej.
Sto lat po pierwszym takim wydarzeniu międzyreligijnym, na dziedzińcu katedry Notre-Dame w Paryżu odbyła się ceremonia podkreślająca pragnienie pokoju i braterstwa ludzi różnych religii obecnych na Igrzyskach Olimpijskich.
Chrześcijanie, którzy wyemigrowali z Iraku uciekając przed fundamentalistami z tzw. Państwa Islamskiego najprawdopodobniej już nie wrócą. Wskazuje na to chaldejski arcybiskup Irbilu, Bashar Warda przypominając o masowym eksodusie sprzed dekady.
Od ponad tygodnia kolejne kilometry kręcą dla Kacpra, a we środę chcą stawić się na placu św. Piotra, by podczas audiencji generalnej modlić się wraz z papieżem Franciszkiem.
Trwa akcja "Tornister pełen uśmiechów". Można się w nią włączyć w parafiach lub zdalnie.
W Nigerii, gdzie przemoc jest na porządku dziennym, kościoły pozostają pełne.
Chrześcijaństwo, Kościół wyraża się w takim życiu na co dzień, jakie opisuje Ewangelia - powiedział kard. Kazimierz Nycz uczestnikom 44. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej (WAPM) na Jasną Górę. Zaznaczył, że chrześcijaństwa nie da się zamknąć do wymiaru liturgicznego.
200 ewangelizatorów z całej Polski przyjechało do Czaplinka, by z uczestnikami Pol'and'Rock Festival dzielić się dobrą nowiną o zbawieniu. Przede wszystkim świeccy, ale nie zabrakło też sióstr zakonnych, kilkunastu kleryków i 25 księży, którzy oprócz rozmowy posługiwali też nawet późno w nocy sakramentem pojednania. W bazie Przystanku Jezus trwała nieustanna adoracja, a ewangelizatorzy w twórczy sposób próbowali zachęcić do rozmów i refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze.
Dobra książka otwiera umysł, pobudza serce i przygotowuje do życia – pisze Papież Franciszek w opublikowanym dziś liście do kandydatów do kapłaństwa, jak również do duszpasterzy i do wszystkich chrześcijan. Ojciec Święty podkreśla „wartość czytania powieści i poezji na drodze osobistego dojrzewania”.
Do wolności, ale także szacunku dla rzeczy materialnych zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Przesłaniem taty i mamy, ich najcenniejszym dziedzictwem nie są pieniądze, ale miłość, z jaką dają dzieciom wszystko, co mają, właśnie tak jak czyni Bóg względem nas, i w ten sposób uczą nas kochać – wskazał Papież Franciszek podczas modlitwy Anioła Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Dodał, że jakże jest smutne, kiedy dzieci kłócą się o spadek i może nie rozmawiają ze sobą już latami.
O odwagę do wznowienia dialogu, zawieszenie broni w Strefie Gazy oraz na wszystkich frontach, uwolnienie zakładników i pomoc humanitarną – zwrócił się z wezwaniem Ojciec Święty po modlitwie Anioł Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Przypomniał on, że ataki i zabójstwa nigdy nie będą rozwiązaniem; nie pomagają podążać ścieżką sprawiedliwości i pokoju, ale generują jeszcze więcej nienawiści i zemsty.
Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”.
– Wiedzieliśmy, że jesteśmy po stronie prawdy i to nas silnie motywowało. To dodaje sił, kiedy wiesz, że stoisz po stronie prawdy, a ludzie naprzeciw ciebie stoją po stronie kłamstwa, po stronie zła – powiedział Ilja Jaszyn, jeden z trzech rosyjskich opozycjonistów uwolnionych 1 sierpnia w międzynarodowej wymianie więźniów między Rosją a krajami Zachodu. Na konferencji prasowej w Niemczech opowiedzieli o moralno-psychicznych torturach w koloniach karnych oraz o wartościach, które pozwoliły im przetrwać.
Przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) i Patriarchatu Konstantynopolskiego opowiedzieli się za użyciem tradycyjnej formuły o pochodzeniu Ducha Świętego "od Ojca", a więc bez dodatku "i Syna" (Filioque) w tekście Nicejsko-Konstantynopolskiego Wyznania Wiary.