44. Piesza Pielgrzymka Krakowska pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" wyruszyła we wtorek z Wawelu na Jasną Górę. Idzie w niej ok. 6,5 tys. osób, które do celu dotrą 11 sierpnia.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poprowadził pielgrzymów ze wzgórza ul. Grodzką przed kościół Mariacki, gdzie pożegnał wyruszających na Jasną Górę. Według danych organizatorów na szlak wyruszyło ok. 6,5 tys. osób. Dotrą oni do celu 11 sierpnia.
"Ten czas, który otwiera się dzisiaj mszą świętą na wzgórzu wawelskim, czas wypełniony trudem pokonywania trasy, zmęczeniem, modlitwą, ale także radością bycia razem, odkrywania tego, kim jestem w Kościele - ten czas niech będzie czasem odkrywania tego, że jesteście członkami Kościoła jako dzieci Matki Kościoła" - mówił do pątników zgromadzonych na porannej mszy na Wawelu abp Jędraszewski.
Piesza Pielgrzymka Krakowska podzielona jest na osiem wspólnot: Prądnicką, Śródmiejską, Podgórsko-Wielicką, Nowohucką, Myślenice-Gdów-Niepołomice-Mszana Dolna, Skawińsko-Czernichowską, Chrzanów-Libiąż-Spytkowice-Zator-Trzebinia oraz Suską.
Po pięcioletniej przerwie na pątniczy szlak wrócili Włosi ze wspólnoty Comunione e Liberazione, którzy idą w ok. 750-osobowej grupie.
"Od Rzymu, od bazyliki Matki Bożej Większej, naród polski nauczył się czcić i kochać Matkę Bożą - przede wszystkim w chwilach niepokoju i trwogi, gdy w niebezpieczeństwie znajdowały się żywoty synów i córek tej ziemi czy los całej ojczyzny. I ta Matka zawsze otaczała go swoją troskliwą opieką, niosąc pomoc" - mówił do pielgrzymów z Włoch abp Marek Jędraszewski podczas mszy w poniedziałek w sanktuarium św. Jana Pawła II.
Tradycja Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wywodzi się z Białego Marszu zorganizowanego przez krakowskich studentów 17 maja 1981 r. po zamachu na papieża Jana Pawła II. (PAP)
juka/ joz/
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).